Türkiye bayram iklimine girmiş durumda. Kurban Bayramı tatilinin heyecanı dört bir yanı sardı. Böyle bir zamanda tüketici sağlığı ve gıda güvenliği büyük önem taşıyor.

Bayram alışverişlerinde tüketicilerin doğru ve doğal ürünü uygun fiyatlara alabilmesi adına Türkiye genelinde bayram denetimleri hız kazandı.

Adana, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ülke çapında bayram öncesi raflarda etiket ve fiyat denetimleri yapılıyor. Hem Tarım ve Orman Bakanlığı hem de Ticaret Bakanlığı ekipleri sahaya inmiş vaziyette.

Denetimlerde ürünlerin etiket ve kasa fiyatları karşılaştırılıyor; satın alma evrakları, hâl kayıt sistemi künye bilgileri, alış ve satış fiyatları kontrol ediliyor.

Peki denetimlerde neler ön plana çıkıyor? Hangi kriterlere dikkat ediliyor?

Öncelikli olarak ürünün fiyat etiketinin bulunup bulunmadığı kontrol ediliyor. Devamında etikette malın ayırt edici özelliği, üretildiği yer, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih gibi hususların bulunup bulunmadığı inceleniyor. Etiket fiyatı ile kasa fiyatının uyumlu olup olmadığı da denetlemelerde dikkate alınan bir başka husus.

Gelelim cezalara…

Hangi durumlarda ceza uygulandığına da bir göz atalım.

Denetimlerde etiket olmaması, etiket varsa ürünün üretildiği yer, ayırt edici özelliği, satış fiyatı, birim fiyatı, satış ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli üretim ise logo gibi bilgilerden birinin eksikliği hâlinde 2 bin 200 lira idari yaptırım cezası uygulanıyor. Ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatının uyumsuzluğunda da yine aynı ceza miktarı işleme konuyor.

Sadece marketler mi denetleniyor? Tabii ki hayır! Kurban pazarları, bayram alışverişlerinin yoğun olduğu pazarlar, yeme içme mekânları… Denetim her yerde…

Kafe ve restoranlar mercek altında

Kurban bayramı öncesinde marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimi hız kazandı. İncelemeler sırasında yoğun şikâyet alınan bazı kafe ve restoranlar da denetleniyor.

Denetimlerde tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üzerine konulup konulmadığı, belirtilen fiyatlar dışında ‘servis’ veya başka herhangi bir ad altında ücret alınıp alınmadığı inceleniyor. Denetim ekipleri incelemelerinde haksız kazanç ve fahiş fiyat konusuna da büyük önem veriyor.

Denetim disiplini ülkeye ne kazandıracak?

Birincisi otorite ve adalet duygusunun tekrar tesisi; bunu tüketici öz güveni takip ediyor.

İşletmelere yönelik aralıksız devam eden denetimler sayesinde kurallara uyum oranı her geçen gün artıyor.

Denetimler hakkında açıklamalar yapan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, aslında yeni kanun sonrası Türkiye’de yaşanan ilk iş yeri kapatma olayını da açıklamış oldu.

Yumaklı, "Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmayacağız." ifadeleriyle devletin kararlılığını ortaya koymuş durumda.

 

Bombaların öldürmediği minik bedenler açlıktan ölüyor!

İslam dünyası Kurban Bayramı’nı karşılamaya hazırlanırken Filistin'de kan akmaya devam ediyor. Daha acı olanı ise bombalardan kurtulabilen Gazze'deki çocuklar yetersiz beslenme nedeniyle ölümün pençesinde çırpınıyor.

İsrailli katillerin saldırıları ve sınırsız ablukası nedeniyle Gazze'de baş gösteren kıtlık, çocuklar için bambaşka bir boyuta ulaştı. Mısır sınırında binlerce yardım tırı keyfî olarak bekletilirken Gazze'de yetersiz beslenme nedeniyle çocuklar açlıktan ölüyor.

Dile kolay! Tam 250 gündür Gazze kesintisiz bombalanıyor. Gazzeli kadınlar, yaşlılar, yardım görevlileri, doktorlar, din görevlileri, çocuklar dünyanın gözleri önünde katlediliyor.

Öyle ki 37 binden fazla masum insan hayatını kaybederken on binlercesi de yaralandı.

Gazze Kerbela olmuş!

Âdeta bir insanlık dramının yaşandığı Gazze'de terör devleti İsrail'in ablukası, işi bambaşka bir boyuta taşıdı. Gazze'de çocuklar açlıktan ölüyor! Bölge genelinde şiddetli bir açlık ve kıtlık yaşanıyor. Masum insanların yaşamlarına devam edebilmesi için gereken insani yardım malzemeleri İsrail ablukası sebebiyle bölgeye ulaşamıyor.

3 bin 500'den fazla çocuk açlık sebebiyle ölümle karşı karşıya... Dünya seyrediyor...

Filistinli anne babalar çocuklarına gıda temin edebilmek için çaresizce bekliyor.

Böyle bir durumda inatla insan olarak kalmaya devam etmeliyiz. Bu katliama dur diyemiyoruz belki ama en azından kurban bağışlarınızla Gazzeli masumlara umut olabiliriz.

Gazzeli masumları unutmayalım!