Araştırmaya göre, sarılmanın ağrıları ve depresyonu azalttığı ortaya çıktı. Essen Üniversite Hastanesi'nden araştırmanın ortak yazarlarından Dr. Helena Hartmann, sarılmanın zihinsel ve fiziksel şikayetleri hafifletmede önemli bir rol oynayabileceğini belirtti. 

Sibirya'nın 'yeraltı dünyasına açılan kapısı' her yıl şaşırtıcı miktarda büyüyor Sibirya'nın 'yeraltı dünyasına açılan kapısı' her yıl şaşırtıcı miktarda büyüyor

 Nature Human Behaviour dergisinde yayınlanan araştırma, daha önce yayınlanmış 212 çalışmayı kapsıyor ve yetişkinleri ve yeni doğanları içeren istatistiksel analizler içeriyor. Bulgulara göre, dokunmanın ağrıyı, depresyonu ve kaygıyı azaltmanın yanı sıra yeni doğanlarda kilo alımını artırmada da etkili olduğu görülüyor. Araştırmacılar, sarılmanın hem sağlıklı hem de hasta bireyler için faydalı olduğunu vurguluyorlar. Türü ve süresi önemli olmayan sarılmanın, yetişkinlerde ise daha sık olması halinde daha fazla fayda sağlayabileceği belirtiliyor. Bu bulguların çeşitli tedavilere yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Muhabir: Merve Dere