Sosyal medya platformu X'te paylaşılan bir videoda Düzce Gölyaka Belediyesi'ne ait kanalizasyon temizleme aracının topladığı lağım suyunu İstanbul'a su sağlayan Melen Çayı'na boşalttığı görüntülendi. Görüntülerin çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşılmasının ardından sosyal medyada İstanbullular büyük tepki gösterdi.

BELEDİYEYE CEZA KESİLDİ, İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Vatandaşların tepkileri sonrası Düzce Valiliği olaya el koydu. Düzce Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada Gölyaka Belediyesi'ne ait aracın Melen Çayına çamurlu su bıraktığının tespit edildiği belirtilerek “İlimizde "Gölyaka Belediyesi'ne ait vidanjörün Melen Çayı'na atık su boşalttığı" yönünde 24 Nisan 2024 tarihinde sosyal medya mecralarında çıkan haberler üzerine o tarihte İl Emniyet ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz birimlerince konu hakkında derhal inceleme başlatılmıştır.

Reisi’nin ölümünde komplocuların kıyısından geçemediği seçenek ne? Reisi’nin ölümünde komplocuların kıyısından geçemediği seçenek ne?

Yapılan incelemede 23 Nisan 2024 Salı günü Melen Çayı'na su boşaltan aracın Gölyaka Belediyesi'ne ait olduğu ve Belediye kademesinde bulunan bakım kanalında biriken çamurlu suların çekilerek Melen Çayı'na boşaltıldığı anlaşılmıştır” denildi.

Açıklamada Belediyeye idari para cezası uygulandığı, sorumlular ile ilgili de soruşturmanın devam ettiği vurgulanarak “Uygun olmayan şekilde çamurlu suyun Melen Çayı'na boşaltılmasına sebep olan ilgili Belediye'ye 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca sorumlular hakkında idari soruşturma devam etmekte olup süreç hassasiyetle takip edilmektedir” şeklinde bilgi verildi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Gölyaka Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise görevli personelin talimatlara aykırı olarak uygun olmayan alana döküm yaptığı belirtilerek inceleme başlatıldığı vurgulandı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

23 Nisan 2024 Salı günü, belediyemize ait araç bakım kademesinde bulunan çukurda, birikmiş olan çamurlu suyun tahliyesi için Belediye Arazözü ile toplandığı yerden çekilip, deşarjı için uygun yere götürülerek boşaltılması gerekirken, görevli personel verilen talimatlara aykırı olarak uygun olmayan alana çamurlu suyu tahliye etmiştir. Meydana gelen bu olayla ilgili belediyemizce derhal inceleme başlatılmış olup, kusuru ve ihmali olan ilgili personeller hakkında idari işlem tesis edilmiştir. Ayrıca olayla ilgili Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce yerinde inceleme yapılmış olup incelenen alanlarda herhangi bir atık maddeye/suya rastlanmamıştır. Söz konusu haberde deşarj edilen çamurlu suyun lağım içerdiğine yönelik iddialar tamamen asılsız olup çevre duyarlılığı kullanılarak karalamaya yönelik algı yönetimidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Editör: Nusret Odabaş