Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, İsrail'in işgal ve ilhak uygulamalarına ilişkin bugün UAD'de sözlü sunum yapıyor.

Yıldız'ın açıklamalarından öne çıkanlar: 

"Çatışma belirli bir Filistinli grup veya grupla ilgili değil. Çatışma daha önceki bir yüzyıla kadar uzanıyor. Barışın önüdeki asıl engel ortada. İsrail'in Filistin topraklarındaki işgalinin derinleşmesi ve iki devletli çözümün uygulanamaması temel sorunlar olarak öne çıkıyor.

Türkiye İsrail'in Gazze'deki işgalini ve sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınıyor.

İsrail, işgal altındaki Filistin’in topraklarına kalıcı barışın gelmesi konusuna da balta vurmaktadır. İsrail bölgede işgal ettiği toprakların nüfus ve demografik yapısını değiştirmektedir.

Bugün Gazze ve Batı Şeria’daki durum son derece tehlikeli ve eğer kontrol altına alınmazsa sadece bölgesel değil küresel barışı da tehdit edebilecek bir gelişme.

İsrail, insan haklarını ve uluslararası hukuku ihlal eden tüm eylemlerden sorumlu tutulmalı.

Yasadışı yerleşimci teröristler ağır biçimde saldırıyor.

ABD Senatosu, istihbarata "yetkisiz dinleme" imkanı veren tasarının uzatılmasını onayladı ABD Senatosu, istihbarata "yetkisiz dinleme" imkanı veren tasarının uzatılmasını onayladı

BM Güvenlik Konseyi maalesef başarısız olmuştur. BM üyelerinin kahir ekseriyeti kınasa da bölgeye insani yardım gönderilmesini istese de BMGK başarısız olmuş, bu konudaki çabalar da sonuçsuz kalmıştır. 

Filistinlilerin yaşam haklarına el konulmuştur. Bu uygulamalar Orta Çağ’dan daha kötüsüne benzetilmektedir"

Kaynak: Haber Merkezi