28 Şubat 1997'de, Türkiye demokrasinin kara lekesi olarak tarihe geçen Postmodern darbe girişiminin 27. yıl dönümü dolayısıyla siyasiler peş peşe açıklamalarda bulundu. Bakanlar bu kara günün yıl döneminde sosyal medya platformu Twitter (yeni adıyla X) üzerinden kamuoyuna düşüncelerini duyurdu.

Bakanların 28 Şubat'ın yıl dönümü dolayısıyla yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ: LANETLİYORUM

“Demokrasi tarihimizin kara lekesi 28 Şubat postmodern darbenin 27. yılında tüm darbeleri ve darbe girişimlerini kınıyor ve lanetliyorum.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, son 22 yıldır vesayet odaklarıyla kararlılıkla mücadele ettik. Hukuk dışı uygulamalara son verdik ve bin yıl süreceği iddia edilen darbenin izlerini sildik.

Yaşadığımız o karanlık günleri asla unutmadan ülkemizi kalkındırmaya, demokrasimizi geliştirmeye, temel hak ve özgürlükleri güçlendirmeye devam edeceğiz”

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YUSUF TEKİN: YAPTIKLARI ASLA UNUTULMAYACAKTIR

“28 Şubat!

Üsküdar’da sitenin duvarı yıkıldı! İki otomobilde maddi hasar meydana geldi... Üsküdar’da sitenin duvarı yıkıldı! İki otomobilde maddi hasar meydana geldi...

Türkiye'nin üstüne çullanan vesayet, başörtüsü yasağı, ikna odaları, katsayı engeli, meslek ve imam hatip liselerimizin tarumar edilmesi…

28 Şubat’ta yapılan tüm zulümler ve antidemokratik uygulamalar bu aziz milletin evlatlarının geleceğine vurulan prangalar olduğu gibi ülkemizin ikbal ışığını söndürme gayretlerinin mahsulüydü.

Vatanımızın kalkınmasını, büyümesini ve ilerlemesini engellemeye çalışanların yaptıkları asla unutulmayacaktır.

Allah bir daha bu millete böyle zulüm çektirmesin, iradesinin üzerine vesayet uygulayanlara fırsat vermesin inşallah.”

ÇEVRE BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ: BİN YIL GEÇSE DE UNUTMAYACAĞIZ

“‘Bin yıl sürecek’ diyerek demokrasiye, milletin iradesine darbe vurmaya çalışan vesayetçi zihniyeti, siyasi tarihimizin kara lekesi #28Şubat'ı bin yıl geçse de unutmayacağız.

Aziz milletimizin iradesi ve ferasetiyle, cuntacılara hiçbir zaman geçit vermeyecek; demokrasi ve millî iradeye devlet - millet el ele vererek sahip çıkmaya devam edeceğiz”

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK: BU ÜLKEYE YAPILMIŞ EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR

“28 Şubat postmodern darbesi denilen millet düşmanı girişimin yıldönümündeyiz. Bu millet düşmanı girişimi bir kere daha tarih önünde mahkum ediyoruz.

Her çeşit darbe ve postmodern darbe bu ülkeye yapılmış en büyük kötülüktür. Hukuk-dışı vatanseverlik diye birşey olmaz.
Darbeler ve postmodern darbeler sadece ülkemize kötülük etmek isteyenlerin aracısı olmuştur.

Gerçek vatanseverlik Cumhuriyete, demokrasiye, meşru siyasete, millet iradesine ve hukuka sahip çıkmaktır. Millet iradesine karşı çıkan her girişim millete düşmanlıktır.

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin temel değerlerine, Cumhuriyete, demokrasiye, meşru siyasete ve millet iradesine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”

Editör: Berfin Bitirim