Pakistan eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref idama mahkum edildi

Pakistan‘da 1999 yılında darbeyle göreve geldikten sonra 2008’e kadar ülkeyi yöneten Pervez Müşerref, vatana ihanet davasında idama mahkum edildi.

İslamabad kentindeki Karaçi ve Lahor Yüksek Mahkemeleri başkanlarının da yer aldığı özel mahkemede Müşerref’in 2007 yılında anayasayı askıya alıp olağanüstü hal ilan etmesi nedeniyle açılan vatana ihanet davası görüldü. Duruşmada hükümeti avukat Ali Ziya Bajva temsil etti. Bajva, dönemin başbakanı, Adalet Bakanı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın da şüpheli sıfatıyla aynı gün dinlenmesini istedi. Bajva özellikle dönemin Başbakanı Şevket Aziz’in Müşerref’i olağanüstü hal ilan etmesi için ikna ettiğini belirtti.

Mahkeme, Müşerref’in Pakistan‘ı terk ettiği 2016 yılından sonra yapılan bu talebi ise reddederek hükümetin kendisine verilen sürede konuyla ilgili başvuru yapmadığını söyledi. Daha önce defalarca ertelenen karar bugünkü duruşmada alındı. Üç üyeden oluşan mahkeme heyeti, bir karşı oyla Müşerref’in idamına karar verdi.

HAKKINDAKİ ŞUÇLAMALAR

Müşerref, 2007’de anayasaya aykırı bir biçimde olağanüstü hal ilan ederek yargı mensuplarını tutuklattığı gerekçesiyle vatana ihanet suçlamasıyla yargılandı. Bunun yanında suikaste kurban giden Başbakan Benazir Butto’yu yeterince korumadığı ve 2008’de ordunun düzenlediği bir operasyonda öldürülen aşiret lideri Nevab Ekber Bugti’nin suikastinden sorumlu olduğu öne sürüldü.

PERVEZ MÜŞERREF KİMDİR?

Pervez Müşerref 11 Ağustos 1943 tarihinde Hindistan’ın Delhi şehrinde doğdu. 1961 yılında Pakistan Askeri Akademisi’ne başladı. Ulusal Savunma Koleji’nde dersler aldı. İngiltere Kraliyet Savunma Bilimleri Koleji’nden de mezun oldu. 1964’de de subay olarak orduya katıldı. 1998 senesinde de dönemin başbakanı Navaz Şerif tarafından orgeneralliğe terfi ettirildi. Bu dönemde Kargil Savaşı’nın planlayıcısı ve stratejik saha komutanı olarak görev aldı. 1999’da da askeri darbe ile yönetimi devirerek iktidara geldi.

Bu bir son dakika haberi.

Ayrıntılar Güncellenecek…

- Diriliş Postası, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6151995/pakistan-eski-cumhurbaskani-pervez-muserref-idama-mahkum-edildi