Göçmenleri ölüme terk eden Yunanistan 2 bin FETÖ’cünün sığınma talebini kabul etti

Yunan “Ta Nea” gazetesi, 2017’den itibaren Yunanistan’a yasa dışı yollarla giriş yapan ve çoğu FETÖ’cü olan Türk vatandaşlarının sayısını 19 bin 653 olarak verdi.

Bu kişilerden 9 bininin Yunan makamlarına siyasi sığınma başvurusu yaptığı belirtilen haberde, 2 bin FETÖ üyesinin sığınma talebinin kabul edildiği öne sürüldü.

AVRUPA’YA GEÇİŞ HEDEFİ

Haberde, sığınma başvurusu kabul edilen FETÖ üyelerinin büyük bölümünün başkent Atina’da aileleriyle birlikte yaşadığı ve iş sahibi olduğu bildirilirken, 2018’e kadar olan sürede başvuruları reddedilen 697 kişinin Türkiye’ye iade edildiği aktarıldı.

Sığınma başvurusunun ardından genellikle serbest bırakılan ve Atina’da merkezi yerlerde kalan FETÖ’cülerin çoğunun mülakatlara gelmediği ve başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine gitmek istediği aktarıldı.

Haberde, Türkiye’den Yunanistan’a 2014’te 73, 2015’te 182, 2016’da ise 313 kişinin yasa dışı yollarla giriş yaptığı kaydedilirken, bu rakamların 2017’de 2 bin 738, 2018’de 8 bin 898, 2019’da ise 8 bin 17 kişi olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

Yunanistan’a yasa dışı geçiş yapan Türk vatandaşlarının sayısında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle geçen yıl büyük oranda azalma görüldüğü bildirildi.

EGE’DE GÖÇMENLERE SALDIRI 

Öte yandan Yunanistan Sahil Güvenlik Güçleri ise Ege Denizi’nden Yunanistan’a geçmeye çalışan göçmenlerin botlarını patlatarak ülkeye geçişine izin vermiyor. Botlara müdahale eden güvenlik güçleri yer yer silah kullanarak göçmenlerin hayatını tehlikeye atıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, da Yunanistan unsularınca Ege’de ölümle karşı karşıya bırakılan düzensiz göçmenlerle ilgili görüntüleri paylaşarak, “AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı’nın (FRONTEX) görmezden geldiği bu cinayetlerin hesabı Yunanistan’dan sorulmayacak mı?” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye-Yunanistan arasındaki teknik görüşmelerin tarihi belli oldu

Politika

Habere Git

Türkiye’den kaçan 13 FETÖ’cüden Yunanistan’a sığınma talebi

Gündem

Habere Git

Yunanistan’ın ölüme terk ettiği göçmenleri yine Mehmetçik kurtardı

Video

Habere Git

- Diriliş Postası, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6198612/gocmenleri-olume-terk-eden-yunanistan-2-bin-fetocunun-siginma-talebini-kabul-etti