DSÖ: Önlemlere bağlı kalmaya devam etmeliyiz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 31 Aralık 2019’da Çin’in, Vuhan kentinde kaynağı bilinmeyen gizemli bir solunum yolu hastalığı tespit edildiğini DSÖ’ye bildirmesinin yıl dönümü nedeniyle video mesaj yayımladı.

“AŞILAR BÜYÜK UMUT VERİYOR”

“Aşılar, salgının gidişatını değiştirmek için büyük umut veriyor” ifadesini kullanan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, tünelin ucundaki ışığın görüldüğünü belirtti.

Ghebreyesus, salgının sona ermesi için sadece aşıların maliyetini karşılayabilecek ülkelerin değil dünya genelinde risk altındaki tüm insanların aşılanmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

“ÖNLEMLERE BAĞLI KALMAYA DEVAM ETMELİYİZ”

Herkese Kovid-19 aşısının yapılmasının zaman alacağının altını çizen Ghebreyesus, “Hepimizi güvende tutan denenmiş ve test edilmiş önlemlere bağlı kalmaya devam etmeliyiz.” dedi.

Ghebreyesus, bu önlemleri de “fiziksel mesafeyi korumak, maske takmak, elleri yıkamak ve hijyen kurallarına uymak” olarak sıraladı.

‘COVAX’IN AŞI SATIN ALABİLMESİ İÇİN 4 MİLYAR DOLARDAN FAZLA FONA İHTİYACI VAR’

DSÖ eş güdümünde yürütülen “Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’nın (COVAX)” önemine de değinen Ghebreyesus, “COVAX’ın düşük ve orta gelirli ülkeler için acil olarak aşı satın alması için 4 milyar doların biraz üzerinde (fona) ihtiyacı var. Yeni yılda üstesinden gelmemiz gereken zorluk budur.” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ Genel Direktörü, 2020’nin hükümetlerin halk sağlığına yatırımları artırması gerektiğini gösterdiğini kaydetti.

İngiltere’de Kovid-19’dan ölenlerin sayısı bine yaklaştı

Dünya

Habere Git

Türkiye’de son 24 saatte 15 bin 692 kişi daha enfekte oldu, 254 hasta vefat etti

Gündem

Habere Git

Vuhan’da yarım milyon kişinin Kovid-19 olduğu öne sürüldü?

Dünya

Habere Git

- Diriliş Postası, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6242080/dso-onlemlere-bagli-kalmaya-devam-etmeliyiz