Hacılarezanı Namazgâhı ibadete açıldı

Edirne'den hac ve umreye gidenlerin kurban kesilerek uğurlandığı Hacılarezanı Namazgahı'nda, bir süre önce Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışması yapıldı. Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, kitabe-sine göre 1799 yılında Ahmet Ağa tarafından yaptırılan kare planlı, baldaken tarzda inşa edilen namazgah ve çeşmesinin, geçen yıl Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyona alındığını söyledi.

Restorasyonu tamamlanan namazgah ve çevresinde pek çok işlemin yapıldığını anlatan Ersoy, çeşmenin de kullanılır hale getirilmesinin yanında bölgeye çocuk parkı ve yürüyüş yollarının da yapıldığını dile getirdi.

Gelenek sürdürülecek

Ersoy, "Edirne'den yola çıkacak hacı adayları yolculuğa başlamadan önce burada toplanır, ezan okurlar ve kurban keserlerdi. Naif bir gelenek olan hacıların yolcu edilmesi ve karşılanmasının nadide örneklerinden birisi durumundaki Edirne Namazgahı ve Çeşmesi'nin faaliyete geçmesiyle, bundan böyle hacca ve umre ziyaretine gidecek kişilerin buradan uğurlanıp karşılanması sağlanacak. Unutulmaya yüz tutmuş bir Edirne geleneği yeniden yaşatılmış ve hiç kuşkusuz Edirne'nin manevi zenginliklerinden biri daha gün yüzüne çıkarılmış olacak." dedi.

- Diriliş Postası, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/7179490/hacilarezani-namazgahi-ibadete-acildi