Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz bir biçimde araç kullanırken trafikte yakalandıysanız, bu cezayı size belirtilen süreler içerisinde ödemeniz gereklidir. Aksi takdirde cezanızın boyutları hızlıca yükselebilir ve hem daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız, hem de hakkınızda adli işlem başlatılmasına sebep olabilirsiniz. Trafik cezanızın var olup olmadığını veya ne kadar olduğunu öğrenmek için e- Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. 2.968 TL’lik ceza, aracı kullanan kişi arabanın sahibi değil ise direkt olarak ruhsat sahibine gönderilir. Ruhsat sahibi olmanız durumunda cezada da uygulamalarda da farklılık oluşabilir.

Ruhsat Sahibi Kişi Ehliyetsiz Araç Kullanırsa Ne Kadar Ceza Alır?

Kendi arabanızı ehliyetsiz olarak kullanırken trafikte yakalanırsanız, cezada farklılık yaşanır. Ruhsat sahibi olan kişinin aracını kullanırken üzerinden ehliyet çıkmaması durumunda ödemesi gerekecek olan ceza 5.396 TL olarak belirlenmiştir. Eğer trafikte aracı kullanan ve ehliyeti bulunmayan kişi ruhsatın da sahibi değilse araba direkt olarak trafik polisleri tarafından bağlanır. Bu durumda farklı bir başvuru yapılmalıdır, cezalar ödenip gerekli işlemler tamamlandıktan sonra arabaya ulaşabilmek mümkün olur.

Trafik Cezalarında İndirim Nasıl Yapılır?

Trafik cezalarının düşürülmesi için yapılabilecek tek şey erken ödemeden yararlanmaktır. Ceza tutarı, ceza kesildikten sonra 2 hafta içerisinde ödenirse tutara %25 erken ödeme indirimi uygulanır. Örneğin, ehliyetsiz araç kullanma cezası aldıysanız, 15 gün içerisinde cezanızı dilediğiniz yoldan yatırmanızla birlikte ödeyeceğiniz tutar 2.968 TL’den 2.023,50 TL’ye düşer. Ruhsat sahibi olup ehliyetsiz yakalandıysanız da, 5.496 TL yerine 4.047 TL ödeme şansına sahip olursunuz.

Trafik Cezası Ödemesi Nereye Yapılır?

Trafik cezalarını ödemenin birden fazla yolu bulunur. Vergi daireleri, banka şubeleri ve PTT aracılığıyla cezanızı yatırabileceğiniz gibi, internetten de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şubelere gitmek zorunda kalmadan uzaktan yapabileceğiniz internet üzerinden trafik cezası ödeme işlemini, e-Devlet sistemi aracılığıyla, İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla veya internet bankacılığını kullanarak tamamlayabilirsiniz.

Trafik Cezaları Tutarı Listesi Nedir?

Trafik cezalarının miktarları, işlenmiş olan ihlale ve bu ihlalin kaçıncı kez yaşandığına göre değişiklik gösterir. Ehliyetsiz araç kullanma cezası dahil tüm trafik cezalarının işlenmesi durumunda ödenmesi gereken tutarlar günümüz itibariyle şu şekilde belirlenmiştir:

 

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/8792057/ehliyetsiz-arac-kullanma-cezasi-ne-kadar