Gökhan Erek / Muhabir

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 31 Mart mahalli seçimlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 30 büyükşehir belediyesinden 14’ünü kazanması ve seçimde en fazla oy alan parti olarak seçimi tamamlamasının ardından elde edilen başarı CHP’nin 1977 seçimlerinde elde ettiği başarıya benzediğine dair yorumlar yapılıyor. 

Gazeteci Yılmaz Özdil de Youtube kanalından yaptığı yayında CHP’nin seçim başarısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

ECEVİT RÜZGÂRI YAKALANDI MI?

Kesin olmayan seçim sonuçlarının ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin ‘Ecevit Rüzgârı’ yakaladığına dair yorumlar yapıldığını hatırlatarak, “Bu kesinlikle doğru bir analiz değil. Çünkü yaşı yetenler gayet iyi bilir. 1977’de konjonktürel bir motivasyon vardı. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın olumlu etkileri devam ediyordu CHP açısından Ecevit açısından.” şeklinde konuştu. 

“ŞİMDİKİLER OPERACININ ELİNİ ÖPÜYOR”

Ecevit’in ulusalcı, sol çizgide bir siyasetçi olduğunun altını çizen Özdil,  “Ulusalcı sol bir politikacıydı. Bugünkü CHP ulusalcılıktan çok uzak. Operacının falan elini öpüyorlar, Şeyh Sait’e saygı falan duyuyorlar.” ifadelerini kullandı. 

1977 YILINDA ALINAMAYAN İLLER

CHP’nin, 1977 yılında Türkiye genelinde birinci parti çıktığını hatırlatan Özdil, şunları kaydetti “Ama Bursa’yı alamamıştı. Balıkesir, Afyon’u kazanamamıştı. Genel seçim sonuçları itibariyle. Antalya, Çanakkale, Burdur, Aydın, Artvin, Bilecik, Eskişehir, Denizli, Kastamonu’yu kazanamamıştı. Sayayım mı daha? Manisa’yı Muğla Kütahya’yı kazanamamıştı. Bu şehirlerimizde ikinci veya üçüncü partiydi CHP.”

Erdoğan’dan CHP’ye 'yerel ve merkezi iktidar' tepkisi: Türkiye’nin 81 ilinde tek bir iktidar var! Erdoğan’dan CHP’ye 'yerel ve merkezi iktidar' tepkisi: Türkiye’nin 81 ilinde tek bir iktidar var!

CHP NASIL BİRİNCİ PARTİ OLDU? 

CHP’nin, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi nüfusun yoğun olduğu şehirlerde  açık fark yaparak ülke genelinde birinci olduğunu belirten Özdil, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Dolayısıyla bu şimdiki tabloyu 1977 seçimiyle benzetmek sağlıklı bir analiz değil.”

Muhabir: Gökhan Erek