Beyaz Saray’da her yıl Ramazan ayında düzenlenen geleneksel iftar yemeği, davet edilen Müslüman kanaat önderlerinin boykotu sebebiyle bu yıl düşük profilli bir toplantı şeklinde gerçekleşti.

Boykotun sebebi Biden yönetiminin İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar konusundaki tavrı.

ABD’li Müslüman seçmenlerin desteğini büyük oranda kaybeden Joe Biden’a eşi Jill Biden’dan da uyarı geldi.

New York Times’ın haberine göre, ABD First Lady’si kocasından Gazze Şeridi’ndeki savaşı sona erdirmesi için İsrail’e daha çok baskı yapmasını istedi.

Jill Biden’ın sözlerinin medyaya yansımasının ardından Beyaz Saray’dan alelacele yapılan açıklamada, First Lady’nin Gazze Şeridi’nde sivillerin ölmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdiği ancak ABD’nin “Hamas’a karşı savaşında” İsrail’den desteğini çekmesini talep etmediği öne sürüldü.

ABD’deki Yahudi lobisi de harekete geçerek İsrail’e destek olması için Biden’a 180 bin imzalı bir mektup gönderdi.

Biden’ın Netanyahu’yla yaptığı telefon görüşmesinde “İsrail'in gecikmeden ateşkes anlaşmasına varması gerektiğini” ifade etmesi, eşine kulak vermesi olarak yorumlanabilir.

Bu arada İsrail Başbakanı’na baskı olarak görülebilecek bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’dan geldi.

Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, İsrail’den acilen siviller ve insani yardım çalışanlarını korumak için somut, detaylı ve ölçülebilir adımlar açıklamasını beklediklerini söyleyen Blinken, “Gazze’de gerekli değişiklikleri görmezsek politikamızda değişiklik olacak.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı’nı bu açıklamaya sevk eden gelişme, “World Central Kitchen / Dünya Merkez Mutfağı” (WCK) adlı uluslararası yardım kuruluşunun yedi çalışanının İsrail tarafından öldürülmesi.

Kurbanlar arasında Avustralya, İngiliz, Kanada, Polonya ve ABD vatandaşları olunca Batı’nın vicdanı birden harekete geçti.

WCK çalışanlarının katledilmesine yönelik tepkileri ve ABD baskısını hafifletmek amacıyla olsa gerek, İsrail Savaş Kabinesi 7 Ekim’den bu yana ilk kez Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırılması için Beyt Hanun / Erez Kapısı’nın açılmasına karar verdi.

Öte yandan, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, daha güçlü bir askerî baskı olmadan ateşkes anlaşmasının sağlanamayacağını öne sürerken ara bulucularla yapılan görüşmeler sonucu ortaya çıkan yeni önerinin Hamas’a iletildiği ve hareketin cevabının beklendiği, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın “Yerlerinden edilen Gazzelilerden sadece kadınlar ve çocuklar kuzeye dönebilir” dediği kaydediliyor.

Hamas ise istisnasız herkesin evlerine dönmesine izin verilmesini istiyor, ateşkesin kalıcı olması ve işgal ordusunun Gazze Şeridi’nden çekilmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Ancak İsrail tarafının çekilme konusunda isteksiz ve özellikle Gazze Şeridi’ndeki Hamas yönetimine son verme konusunda kararlı olduğu görülüyor.

İsrail Savaş Kabinesi’nin son toplantısında Gadi Eisenkot dışındaki üyelerin hiçbirinin işgal ordusunun Gazze Şeridi’ni ikiye bölen ve kuzeyini güneyinden ayıran koridordan çekilmesi fikrini onaylamadığı belirtiliyor.

Kısacası, ABD’nin baskısına rağmen işgal ordusunun bayramdan sonra Refah’a saldırı ihtimali hâlâ ortadan kalkmış değil.