Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu'nu ziyaret ederek KDV mevzuatı ve enflasyon muhasebesi ile ilgili taleplerini iletti.

Ato Hazine

Tek Oranlı KDV Talebi:

Baran, aynı sektörde birden fazla KDV oranının uygulanmasının karmaşaya yol açtığını vurgulayarak, KDV mevzuatının güncellenmesi ve sektörlerde tek oranlı KDV uygulamasına geçilmesi gerektiğini savundu.

Piyasalar TCMB'nin faiz kararına odaklandı Piyasalar TCMB'nin faiz kararına odaklandı

Enflasyon Muhasebesi Talebi:

Baran, 2023 ve 2024 yılları için uygulaması zorunlu hale gelen enflasyon muhasebesinin, 2024-2026 hesap dönemleri için ihtiyari veya vergisiz hale getirilmesini talep etti.

Diğer Talepler:

Baran, ziyaret sırasında ayrıca şunları da dile getirdi:

·        Vergi cezalarının güncellenmemesi: Vergi cezalarının güncellenmemesi nedeniyle mükelleflerin büyük yük altında kaldığını ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini.

·        E-ticaret düzenlemesi: E-ticaretin adil bir şekilde vergilendirilmesi ve kayıt dışılığın önlenmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını.

·        Esnaf ve sanatkârların sorunları: Esnaf ve sanatkârların karşı karşıya olduğu yüksek kira bedelleri, Bağ-Kur primleri ve vergi gibi sorunların çözümü için çalışmalar yapılmasını.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, ATO Başkanı Baran'ın taleplerini dikkatle dinledi ve gerekli incelemelerin yapılacağını söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı