Beyaz Saray'ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşın ikinci yılı arifesinde yayımladığı mesajda, Navalny'nin ölümü nedeniyle Moskava'ya yönelik yeni yaptırımları duyurdu.

BIDEN’DAN RUSYA’YA YENİ YAPTIRIMLAR

Biden, Navalny'nin ölümü ve Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ikinci yılı nedeniyle, Rusya'ya karşı 500'den fazla yeni yaptırım uygulanacağını belirtti.

Yaptırımların, Rusya'nın finans ve savunma sektörünün yanı sıra "Navalny'nin hapsedilmesiyle bağlantılı" kişileri kapsayacağını vurgulayan Biden, "(Yaptırımlar) Putin'in yurt dışındaki saldırganlığı ve yurt içindeki baskısı için daha da ağır bir bedel ödemesini sağlayacak." ifadesini kullandı.

Norveçli doktordan tüm dünyaya İsrail tepkisi! İliklerime kadar iğreniyorum Norveçli doktordan tüm dünyaya İsrail tepkisi! İliklerime kadar iğreniyorum

Biden, yaptırımların yanı sıra Rusya'ya dolaylı olarak destek sağladıkları gerekçesiyle yaklaşık 100 kuruluşa yeni ihracat kısıtlamaları getirildiğini kaydetti.

BIDEN, NAVALNIY’IN AİLESİYLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Biden’ın bu kararı Navalnıy’ın ailesiyle görüştükten hemen sonra geldi.

Biden, seçim çalışmalarını sürdürdüğü California eyaletinde, Navalnıy'ın eşi ve kızıyla bir araya gelmiş, aileye desteğini sunmuştu.

BIDEN, PUTİN’İ SUÇLAMIŞTI

Joe Biden, "Aleksey Navalny'nin ölümüyle ilgili haberlere hem şaşırmadım hem de öfkelendim. Putin, onu zehirledi, tutuklattı ve yargılattı. Onu hapishaneye gönderdi ve izole etti." İfadesini kullanmıştı.

Moskova'nın Navalny ile ilgili farklı bir söylemde bulunacaklarına işaret eden Biden, "Navalny'nin ölümünden Putin sorumludur. Onun başına gelenlerden Putin sorumludur." derken, Navalny'nin ölümü bağlamında yeni yaptırımlar olabileceğine dikkati çekti.

Kaynak: HABER MERKEZİ