Seçim süreci içinde arada kayboldu sanki; lakin geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi bir garabet karara daha imza attı. Memurun cebindeki 345 TL’ye “Olmaz, veremeyiz!” dedi. Memur-Sen sesini yükseltti. Başta oh olsun diyenler; aman, neyse demeye başladılar; 345 TL ne ki canım diyenler olsa da memurun bir günlük mutfak masrafı elinden alındı bu zor zamanda.

CHP konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımış, Anayasa Mahkemesi de golünü atmıştı. Özgür Bey konuyu biraz da çarpıtarak miting meydanlarında dillendirip kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalıştı. Tabii ki cevap Memur-Sen Genel Merkezi’nden geldi. Genel Başkan Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yanıt verdi. Yalçın’ın yazdıklarını olduğu gibi aşağıya alalım.

Sn. Özgür Özel, N E R E S İ N İ D Ü Z E L T E L İ M?

Adamın biri "kurban" konusunu anlatıyormuş: Çocuğu olmayan Hazreti Davut, Allah’a dua etmiş ve ’Ya Rabb’im bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeyim’ demiş... Dua tutmuş; Davut, kızının adını Ayşe koymuş... Gel zaman git zaman, çocuğun kurban edileceği zaman gelmiş. Hz. Davut, kızı yatırmış; tam boğazını kesip kurban edecekken Azrail gökten bir keçiyle çıkagelmiş ve ’Kızı bırak, al bu keçiyi kurban et’ demiş..." Dinleyenlerden biri dayanamamış: "Yahu bunun neresini düzeltelim... Hz. Davut değil Hz. İbrahim, kız değil erkek, Ayşe değil İsmail, Azrail değil Cebrail, kurban edilen de keçi değil koç olacaktı!" demiş.

Sn. Özgür Özel konuşmanızın neresini düzeltelim, bilemedim doğrusu... Dört dakikalık konuşmanızdaki tek doğru, “en büyük yetkili sendika Memur-Sen’in, toplu sözleşme yapması ve kazanım üretmesidir.” Danışmanlarınız ve teknik ekibiniz tarafından bil(meye)erek size ifade ettirilen yanlışları sizin için sıralayalım.

1-Toplu sözleşme ikramiyesine siz “ALAMAYAN MEMURLAR ALSIN” diye dava açmadınız. Toplu sözleşme ikramiyesi veya toplu sözleşme desteği alan memurlar HİÇBİRİNİ ALAMASIN diye maddenin tamamına iptal davası açtınız. 2005 yılında da memurların almış olduğu sendika ödeneğini/toplu sözleşme primini/toplu sözleşme ikramiyesini iptal ettirmiştiniz. O gün ayıplamıştık ama ne yapmaya çalıştığınızı bildiğimiz için bugün aynı şeyi tekrar yaptığınızda yadırgamadık.

2-“Toplu sözleşme ikramiyesini ‘yetkili sendika üyeleri’ alır” demişsiniz. Toplu sözleşme ikramiyesinden Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK başta olmak üzere 11 hizmet kolunda 47 sendikanın toplam 2 milyon 200 bine yakın üyesi yararlanmaktaydı. Sizin usul, esas bilmez anlayışınız ya da bilerek yapmış olduğunuz bu emek düşmanı davranışınız nedeniyle; baraj altı kalan 111 bin üyenin ödeneği artmadı, neredeyse 2 Milyon 200 bin kamu görevlisinin alacağı gitti.

3-Anaysa Mahkemesi’ne ilişkin açmış olduğunuz davaya bakmadığınız gibi davanın sonucuna da bakmamışsınız anlaşılan. AYM, “bütün kamu görevlileri toplu sözleşme ikramiyesi alır” kararı vermedi. Toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesine ilişkin Kanun hükmünü iptal etti. CHP olarak; emeği, emekçiyi ve emek örgütlerini korumadınız, kucaklamadınız, kundakladınız. Memurun alın terini hiç ettiniz. Ana muhalefet partisi olarak, bütün siyasi partilere Hazine’den yapılan yardım eşit yapılsın diyemezken; CHP olarak yüzde 3 barajını geçtiğiniz için yıllık 1 milyar 800 milyon TL Hazine’den parti kasanıza para alırken, sendikanın kasasına değil üyenin kesesine alınmış parayı iptal ettirerek emekçiye zarar verdiniz. Siz sendikalara parmak sallayalım, hesap soralım derken; aylık 345 TL, yıllık 4 bin 150 TL; aylık toplam 750 milyon TL, yıllık toplam 10 milyar TL; 2 milyon 200 bine varan memuru mağdur ettiniz ve cebindeki parayı geri aldırdınız. Cevap vermeye kalkmayın çünkü cevap verdikçe batarsınız. Belgeleriyle tek tek yayınlayıp yorumlayayım isterseniz. Kızarak, sendikayı suçlayarak atlatabileceğiniz bir durum değil; özür dileyerek içinden çıkabileceğiniz bir skandal bu. Hakikat ortada… Eğer mağdur ettiğiniz 2 milyon 200 bini bulan memurdan özür dilemezseniz bu ayıp size yeter!

Süreç memur için hakikaten zor iken atılan adımla bir nebze daha zorluk dayatılmıştır. Hükûmet konuyu bir an önce Meclis’te çözmeli, atılan adımın kazasını yapmalıdır. 4688 sayılı Kanun eksik, gedik bir yasa; yasa acilen revize edilip mağduriyet çözülmelidir. Çözülmediği takdirde CHP gibi partiler memur üzerinde popülist propagandalar yapmaya devam edeceklerdir. Vesselam.