YAĞIŞ NE KADAR ŞİDDETLİYDİ?

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) kıyısında yer alır ve genellikle çok kurudur. Ancak yılda ortalama 100 mm'den daha az yağış alsa da ara sıra aşırı sağanak yağışlar yaşanıyor.

Dubai'den 100 kilometreden (62 mil) biraz fazla uzaklıktaki Al-Ain şehrinde sadece 24 saat içinde yaklaşık 256 mm yağmur kaydedildi.

“ÇOK NADİR GÖRÜLEN BİR OLAY”

Sıcak, nemli havayı çeken ve diğer hava sistemlerinin geçişini engelleyen "kesilmiş" bir alçak basınçlı hava sistemi bunun ana nedeniydi.

Reading Üniversitesi'nde yağış düzenlerini inceleyen meteorolog Prof Maarten Ambaum şöyle açıklıyor: "Dünyanın bu bölgesi, uzun süre yağmursuz ve ardından düzensiz, şiddetli yağışlarla karakterize ediliyor, ancak yine de bu çok nadir görülen bir yağış olayıydı."

CIA Direktörü, Mossad Direktörü'yle görüşecek CIA Direktörü, Mossad Direktörü'yle görüşecek

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NASIL BİR ROL OYNADI?

İklim değişikliğinin ne kadar rol oynadığını tam olarak ölçmek henüz mümkün değil. Bu, doğal ve insan faktörlerinin tam bir bilimsel analizini gerektirir ve bu birkaç ay sürebilir.

Ancak rekor yağış miktarı iklimin nasıl değiştiğiyle tutarlı.

Basitçe söylemek gerekirse: daha sıcak hava daha fazla nem tutabilir (her Santigrat derece için yaklaşık %7 ekstra) ve bu da yağmurun yoğunluğunu artırabilir.

Üniversitede iklim bilimi profesörü Richard Allan şöyle açıklıyor: "Yağmurun yoğunluğu rekor kırıyordu, ancak bu, fırtınaları körükleyecek ve şiddetli yağış olaylarını ve buna bağlı su baskınlarını giderek daha güçlü hale getirecek daha fazla nemin mevcut olduğu, ısınan bir iklimle tutarlıdır."

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, dünya ısınmaya devam ettikçe BAE'nin büyük bölümünde bu yüzyılın sonuna kadar yıllık yağış miktarının yaklaşık %30'a kadar artabileceğini öne sürdü.

Muhabir: GÜLNAZ MELİSSA ÖZKAN