Yakışıklılığı, bakışları ve kendine özgü duruşuyla herkesin beğenisini toplayan Tolga Savacı henüz 60 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetti.

Tolga Savacı’nın vefatını 2015’te evlendiği eşi Nermin Bezmen duyurdu; “Yüreğim kanıyor. Kaybettim dev yürekli sevdiceğimi. Ansızın çıktı sonsuz yolculuğuna. Ben yerle gök, yangınlarla buzlar arasında kayıplarda… Canım Sibel, Zeynep Savacı, canım evlatlarım Pamira, Cazım, Ariella, Shawn, canım torunlarım Pia, Shaya, Luna derin acımızı yaşıyoruz…”

Tolga Savacı sinemayı bırakıp ABD’ye yerleşmesinin asıl sebebini bir süre önce duygu dolu sözlerle açıklamıştı…

Tolga Savacı’nın ablası Sibel Savacı ise acısını şu sözlerle paylaştı: “Güzel ruhlum, koca yüreklim, savaşçı canım kardeşim, dostum, arkadaşım… Tolga Savacı maalesef ansızın aramızdan ayrıldı. Huzur içinde uyu bi rtanem, değerli, bir tanecik kardeşimiz…. Tarifsiz üzgünüz… Değerlerinle, gönlünle tüm varlığınla bu yaşamı bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz. Bir tanemiz evladı Atilla’ya, sevgili eşi Nerminciğime, tüm sevenlerine de sabır dilerim… Huzur içinde uyu, yolun ışık olsun…Tolgam.”

Ülkenin batısını saran çöl tozu havadan görüntülendi Ülkenin batısını saran çöl tozu havadan görüntülendi

TOLGA SAVACI KİMDİR?

Tolga Savacı, 6 Mayıs 1963’te İstanbul’da doğdu. Fransız Koleji’ni bitirdi. 1983 yılında mankenlik eğitimi almak için İtalya’ya gitti. İki yıl İtalya, Almanya, Fransa’da mankenlik yaptı, su topu oynadı. Gençliğinde bir ara motosiklet yarışçılığı yaptı.

Oyunculuğa 1985’te ‘Arzu’ adlı filmde Banu Alkan ile başrol oynayarak başlayan Tolga Savacı, Hülya Avşar ile birlikte kamera karşısına geçtiği ‘Tapılacak Kadın’ ve ‘Sekreter’ filmleriyle kariyerinin zirvesine çıktı.

Tolga Savacı, ilk eşi Aylin Livaneli ile birlikte 1992 – 1993’te SHOW TV’de “Coke N’Roll” adında bir müzik programı sundu. İkinci eşi Özlem İbrahimoğlu ile evli olduğu dönemde Dalyan’da, iki yıl boyunca butik otel işleten Savacı, 3’üncü evliliğini yazar Nermin Bezmen ile yaptı. Eşi ile birlikte ABD’nin New Jersey eyaletine yerleşti.

Tolga Savacı, 6 Mayıs 1963’te İstanbul’da doğdu. Ablası emekli manken Sibel Savacı. Ayrıca Zeynep Savacı adında bir kız kardeşi bulunuyor.

Tolga Savacı, Toğan Atilla Savacı ile Atilla Savacı’nın babasıydı.

TOLGA SAVACI NEDEN ABD’YE YERLEŞTİ?

Tolga Savacı, oyunculuktan uzaklaşarak ABD’ye yerleşmesini şu sözlerle dile getirmişti; “Biz maalesef ki Yeşilçam’ın artık kasetlere hapsolmuş 1980’li yıllarında Türk sinemasında bulunduk. 1970’li yılların olumsuz etkilerini silmemiz hiç kolay olmadı ama bunu başardık. O zamanlar star sineması vardı. Küçük bütçelerle, sınırlı sayıda ekiplerle başarılı işlere imza attık. Günümüz sinemasında ve dizi sektöründe bu işler artık onlarca kişilik çalışanlarla yürüyor. Ama yine de izleyiciye istenilen duyguyu geçirmek hiç kolay olmuyor. Hiç güvenmediğim reyting savaşlarında mağlup olan dizi acımasızca yayından kaldırılıyor. Bu nedenle uzun süredir sektörden uzağım”

Editör: Nusret Odabaş