100 gün oldu Gazze’yi vuruyor İsrail. Tam 100 gün… Dile kolay değil mi? Bombalar yağıyor üstüne mazlum bir halkın. Çoğu dünya yönetimi buna göz yumuyor. Cılız bazı sesler çıkıyor, sadece bu. Sokaklar savaşı kanıksar gibi oldu.

İsrail’in Gazze’yi vurması dünya için sıradanlaştırıldı. İslam ülkelerinden zaten ses çıkmıyordu. Geriye kalanlar da yavaş yavaş sessizliğe gömülüyorlar. İsrail, saldırılarına alıştırıp tüm dünyayı etkisizleştirmeyi başarmak üzere. İsrail’in Gazze saldırılıları ile bağlantılı olarak Yemen vuruldu, kimseden ses çıkmadı; oysa Yemen uzak olmasına rağmen Gazze’ye destek amacıyla sadece birkaç küçük operasyon yapmıştı. Bir anda çullandılar Yemen’in üstüne ve özellikle Yemen’i vurduk demeden; Husiler vuruldu demeye getirerek hepimizi medya algısıyla ikna ediyorlar.

İki ülkede gündem sıcak işliyor. Türkiye ve Güney Afrika. Sokakların hiç susmadığı iki ülke. Güney Afrika, İsrail’i Lahey Adalet Divanına şikâyet etti. Mahkemenin, Güney Afrika’nın, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının acilen durdurulması için ihtiyati tedbir talebi konusundaki kararını bu ayın sonuna kadar vermesi bekleniyor. Ancak aynı mahkemenin soykırım suçlaması konusundaki nihai kararını vermesi yıllar alabilir. Uluslararası Adalet Divanının kararları, nihai ve temyiz yolu kapalı bir nitelik taşıyor. Ancak UAD herhangi bir ihtiyati tedbir kararı alsa da bu kararı yürütecek bir aracı bulunmuyor. Bu nedenle olası bir kararın yalnızca sembolik bir anlamı olacak. Büyük harflerle söyleyelim. ÇIKACAK HERHANGİ BİR KARAR SADECE SEMBOLİK OLACAK. Fakat yüreklere su serpecek.

Türkiye’nin Gazze ile ilgilenmesini istemiyorlar. İsrail’in orada işi bitirmesini istiyorlar. Bu nedenle önce algı ajanları devreye girdi. Filistin meselesi, Arapların meselesidir dediler; tutmadı. Araplar Gazze’yi savunmuyor, biz niye bu kadar devredeyiz dediler; o da tutmadı. Tüm ajanları devre dışı kaldı, şimdi yeni şeyler yapmaya çalışıyorlar. Direkt sahaya girmeye başladılar. Kuzey Irak’ta Mehmetçiklere saldırılar böyle okunmalı; Diyarbakır’da Rudav TV muhabirine yapılan saldırı böyle okunmalı. Yani durup dururken hem de Ali Babacan gibi bir figürün Diyarbakır Ulu Cami’de namaz kılması ve sonrasını haberleştiren Barzani ailesi televizyonu Rudav muhabirine, üstelik annesinin Türkçe’yi bile bilmediği birisine “Türkçe konuş ulan” diye saldırması çok masumane bir iş değildir. Hedef, gündemi değiştirmek; Türkiye’yi kendi derdine düşürüp Gazze’yi unutturmak.

Başarılı oluyorlar mı? Biraz daha çabalarlarsa olacaklar. Çünkü her terör saldırısı sonrası ülke 10 gün kendine gelemiyor. Her eve şehit acısı düşüyor. Her yürek kendi derdine yanar misali bir süre etrafını göremiyor. Gündem elden gidiyor. Zalim İsrail bu sürede rahat ediyor. Hâlbuki hepimiz İsrail’in işgalci saldırılarını konuşmalıydık, Amerika’da sinagog altında bulunan tünelleri konuşmalıydık, Güney Afrika’nın İsrail’in uyguladığı soykırımı Adalet Divanına taşımasını konuşmalıydık. Sapan gündem arasında bunlar neredeyse kayboldu gitti.

Önümüzdeki günlerde daha büyük eylemler meydana gelebilir. Şer güçler, bölgede tüm kozlarını oynayacak. Ülkece daha büyük acılarla da karşılaşabiliriz. Ama her attığımız adımda dikkatli olmalıyız. Devletin güvenlik güçleri teyakkuz hâlinde olmalı. Kuş uçurtulmamalı, her yer didik didik edilmeli. Halk, güvenlik açısından yapılan uygulamalara sabırlı olmalı ve başta Gazze olmak üzere İslam âlemine çöreklenmeye çalışan bu alçak takıma karşı da susmamalı, harekete devam etmelidir.

Hedef aslında Türkiye ve bunu sağır sultan bile biliyor. Algı ajanlarının yönlendirmelerine kanmadan doğruya ve güzele doğru; elimiz yüreğimizde, durmadan ilerleyelim. O zaman zafer gelir, vesselam…