BM Güvenlik Konseyi'nde Arap dışişleri bakanları UNRWA'yı savundu BM Güvenlik Konseyi'nde Arap dışişleri bakanları UNRWA'yı savundu

İngiltere’de hakimler hükümete Gazze’ye silah satışını durdurmak için çağrıda bulundu. İngiltere’de 3 eski yüksek mahkeme hakimi 600 hakim ile birlikte hükümete İsrail'e silah satışını durdurma çağrısında bulunarak İsrail’e silah satışının İngiltere'yi Gazze'deki soykırımın suç ortağı haline getirebileceğini açıkladı.

İngiltere’nin  silah satışlarının durdurulması çağrısında bulunan muhalif politikacıların sayısının giderek arttığını belirten üç yargıç, diğer avukatlar, eski yargıçlar ve hukuk uzmanlarıyla birlikte Başbakan Rishi Sunak'ın politikalarını değiştirmesini istedi.

Hakimler ve avukatlar yayınladıkları 17 sayfalık mektupta, "İsrail'e askeri yardım ve malzeme sağlanması, Birleşik Krallık'ı soykırımın suç ortağı haline getirebilir ve Uluslararası İnsani haklarının ciddi ihlallerine yol açabilir. Uluslararası gelenek hukuku, uluslararası hukuka aykırı bir eyleme 'yardım etme ve yardımcı olma' kavramını tanır" ifadelerini kullandı. Avukatlar ayrıca, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Ocak ayında İsrail'e Soykırım Sözleşmesi kapsamına girebilecek her türlü eylemden kaçınması yönünde talimat vermesine ve ayrıca kıtlık konusunda artan korkulara değindi.

Kaynak: Haber Merkezi