Berfin Bitirim-Muhabir

Hamilelik, egzersiz alışkanlıkları, yükseklik ve kalp sağlığı gibi faktörler vücutta bulunan kan miktarını değiştirse de bir yetişkinin vücudundaki ortalama kan miktarı yaklaşık 4.5 ila 6 litre arasındadır. İnsan vücudunun en değerli sıvısı kanın rengi ile ilgili merak edilen soruların yanıtını sizler için araştırdık.

'Bir rüya gerçek oldu': Nükleer saat atılımı, evrenin temel kuvvetlerinin incelenmesinde devrim yaratabilir 'Bir rüya gerçek oldu': Nükleer saat atılımı, evrenin temel kuvvetlerinin incelenmesinde devrim yaratabilir

Peki kanın rengi neden kırmızıdır? Kana kırmızı rengi veren madde nedir? İşte konuya ilişkin detaylar…

KAN NEDİR?

Kan, omurgalı hayvanlarda dolaşım sisteminin bir parçası olarak bulunan bir doku sıvısıdır. Bu sıvı, birçok farklı hücre tipi ve sıvı bileşenlerinden oluşur. Temel olarak, kanın üç ana bileşeni vardır: kırmızı kan hücreleri (eritrositler), beyaz kan hücreleri (lökositler) ve trombositler (plateletler).

KANIN RENGİ NEDEN KIRMIZIDIR?

Kanın rengi, içerisinde bulunan oksijen taşıyan hücreler olan kırmızı kan hücrelerinden (eritrositler) kaynaklanır. Eritrositlerin içinde bulunan hemoglobin adlı protein, oksijeni akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşırken oksijen moleküllerini bağlar.

Hemoglobin, oksijeni taşıyan ve yaymaya yardımcı olan demir içeren bir pigmenttir. Oksijenle birleştiğinde, hemoglobin oksijeni taşımak için parlak kırmızı bir renk alır. Bu nedenle, kan oksijenle dolduğunda kırmızı renkte olur.

Kan, vücudun hücrelerine oksijen ve besin maddeleri taşırken, atık maddeleri ve karbondioksiti vücuttan uzaklaştırır. Kanın oksijen yüklü hali arterler aracılığıyla dokulara ve organlara taşınırken, oksijen kaybettiği ve karbondioksit aldığı için daha koyu bir renk olan venlere geri döner. Bu nedenle, arterlerdeki kan daha parlak kırmızı iken, venlerdeki kan daha koyu kırmızıdır.

Kısacası, kanın kırmızı rengi, içerdiği hemoglobin proteininin oksijenle birleşmesi sonucunda oluşur ve bu, kanın oksijen taşıma kapasitesine bağlıdır.

Editör: Berfin Bitirim