Japonya, Filistin devletinin tanınması konusunu değerlendiriyor Japonya, Filistin devletinin tanınması konusunu değerlendiriyor

Anıl Budak - Muhabir 

Son yıllarda otomobillerde otonom sürüş sistemlerinin kullanımı yaygınlaştı. Bu sistemler sürücülere sürüşü kolaylaştırırken, bazı kullanıcılar tarafından aşırı güvenle kullanılabiliyor. İşte bu durumun en çarpıcı örneklerinden biri İsveç'te yaşandı. Bir Tesla sürücüsü, aracını otopilota alarak uyuyakaldı ve 40 km yol aldıktan sonra polis tarafından durduruldu.

Sürücünün ismi açıklanmadı ve teslimat sürücüsü olduğu belirtildi. Sol şeritte ilerleyen Tesla Model X aracı, başka bir Tesla sürücüsü tarafından fark edildi. Yaklaşan sürücü, direksiyon başında uyuyakalan kişiyi fark ederek hemen polisi aradı.

Polisler geldiğinde araç zaten 26 km yol katetmişti. Ancak tüm çabalara rağmen sürücü uyandırılamadı. Sonunda sürücü kendiliğinden uyanarak polisi görünce korktu ve aracı sağa çekti. Ardından benzin istasyonuna yanaşan aracın sürücüsü göz altına alındı.

Otopilota Güvenip Seyir Halindeki Araçta Uyuyarak 40 Km Yol Gitti 1Polis sorgusunda sürücü, gece uyuyamadığını ve aracı teslim etmesi gerektiği için stresli olduğunu ifade etti. Başlangıçta bir gözünün açık olduğunu iddia etse de sonradan ifadesini değiştirdi. Otopilotun kendisini rahatlattığını ve bu nedenle uyuduğunu söyledi.

Normal şartlarda otopilot gibi sürücü yardımcı sistemleri devredeyken sürücülerin direksiyonu tutmaları ve gözlerini yoldan ayırmamaları gerekiyor. Aksi takdirde sistem uyarı vererek aracı kenara çekebiliyor. Ancak bu sistemler bazen direksiyona ağırlık yerleştirilerek kandırılabiliyor. İsveçli sürücünün aracının 2019 model Tesla olduğu belirtiliyor ve kamerayla uyuyan sürücüyü algılama yeteneğine sahip olmayabilir.

Otopilota Güvenip Seyir Halindeki Araçta Uyuyarak 40 Km Yol Gitti 3 I

ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Aralık ayında otopilot yazılımının, sürücünün direksiyondan elini çekmesi ve yola dikkat etmemesi gibi durumlarda daha fazla uyarıda bulunması konusunda Tesla'yı uyarmıştı. ABD'deki bu uyarının ardından yapılan güncellemenin uyuyan sürücünün aracında yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

Editör: Anıl Budak