Bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda ve komisyonlarda yoğun bir çalışma temposu bekleniyor. Öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesini sağlamak, yargısal süreçleri hızlandırmak ve kamuda tasarruf tedbirlerini artırmak adına önemli adımlar atılacak.

ÖĞRETMENLERE KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN ŞİDDET GÖNDEMDE!

Öğretmenlere karşı şiddet eylemlerinin artması endişe verici bir durum oluşturmuş durumda. Meclis Genel Kurulu'nda, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklikler öngören kanun teklifi görüşülerek şiddet suçlarına yönelik cezaların artırılması gündemde olacak. Şiddet içeren suçlarda tutuklama sebebi daha sıkı hale getirilerek, hapis cezalarının ertelenmemesi ve tutuksuz yargılama yolunun kapanması hedefleniyor. Ayrıca, Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması planlanıyor ve öğretmen adayları bu akademide eğitim alacaklar.

9'UNCU YARGI PAKETİ MECLİSTE

Komisyonların gündeminde ise adalet ile ilgili konular öne çıkıyor. 9'uncu Yargı Paketi'nde hakaret suçlarına yönelik yeni düzenlemeler ele alınacak. Sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle gerçekleştirilen hakaret suçları ön ödeme kapsamına alınacak ve uzlaştırmacı olabilmek için belirli kıdem şartları getirilecek.

KAMUDA TASARRUF DÜZENLENMESİ KONUŞULACAK

Afyonkarahisar'da zincirleme kaza: 5 yaralı Afyonkarahisar'da zincirleme kaza: 5 yaralı

Ayrıca, kamuda tasarruf tedbirlerini artırmak amacıyla TBMM'de kanun teklifi görüşülecek. Bu teklifle tasarruf önlemlerini izleme, denetleme ve raporlama yetkisi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na verilecek. Tasarruf kurallarına uymayan personele yaptırımların uygulanması ve deprem bölgesindeki illerde nüfus kaybının hizmetlere yansımaması için önlemler alınacak. 

Kaynak: Haber Merkezi