Tuğçe Huy - Muhabir 

Bakan Kacır, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde küresel zorluklara rağmen güçlü bir şekilde ilerlediğini ve son 14 çeyrekte büyümesini sürdürdüğünü belirtti. Türkiye'nin 2022 yılında ihracatta Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdığını, milli geliri ve istihdamı artırdığını vurgulayan Bakan Kacır, ülkenin "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi" vizyonunu gerçekleştirmek için "Milli Teknoloji Hamlesi"ni başlattığını ifade etti.

Bakan Kacır, Tacikistan'ın ekonomik potansiyeli ve Asya-Avrupa arasındaki lojistik bağlantılarda oynadığı rolü vurgulayarak, Türkiye'nin Tacikistan'ın sanayileşme ve kalkınma yolculuğunu desteklediğini belirtti. 

Türkiye ve Tacikistan'ın 12'nci Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nda, ticaret, yatırım, sanayi, bankacılık, enerji, ulaştırma ve iş çevreleri arasındaki iş birliğini güçlendirecek 56 maddelik bir eylem planı hazırlandı. 

Araplar Uzungöl'de birbirine girdi: Sosyal medyada gündem oldu Araplar Uzungöl'de birbirine girdi: Sosyal medyada gündem oldu

Bakan Kacır, Türk-Tacik Ticaret ve Sanayi Odası Forumu'nun faaliyete geçmesinin ve belirli sektörlerde iş birliği toplantıları düzenlenmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç da forumda konuşmalar yaptılar. Ardıç, Türkiye'nin Tacikistan'da 700 milyon dolarlık 52 müteahhitlik projesi gerçekleştirdiğini ve son 5 yılda Tacikistan'ın en büyük 5 yabancı yatırımcısından biri olduğunu belirtti. Ardıç ayrıca, yeni imzalanan "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması"nın iki ülke arasındaki yatırımları artıracağını vurguladı. 

Editör: Tuğçe Huy