Filmlerde ya da dizilerde senaryo ile hiçbir alakası olmamasına rağmen eş cinsel veya trans bireylerin gözümüze sokulmasının nedeni nedir?

Öncelikle woke kelimesini hiç duymuş muydunuz?

Woke kültürü olarak da bilinen bu tanımı birkaç örnekle anlatacak olursak örneğin Superman hep beyaz tenli niye hiç siyahi yok? bir tane de siyahi yapalım demek ya da neden kadın Hulk yok bir tane de kadın yapalım demek gibi düşünebilirsiniz.

Son zamanlarda özellikle Netflix’te de her filmin, her dizinin içinde eş cinsel ya da trans bireyler, bir arkadaş grubunun içinde siyahi, asyalı gibi çeşit çeşit etnik grupları sıklıkla görüyoruz.

Öyle ki başrol oyuncusun trans bir birey olmasının senaryo ile hiç alakası olmamasına rağmen bizlere bireyin bu tercihi özellikle vurgulanıyor.

Bu durumu en çok da dünyaca ünlü eski eserlerin yeni filmlere ve dizilere dönüştürülmesinde yaşıyoruz.

Örneğin Amazon’un çektiği Yüzüklerin Efendisi serisini izleyenler ne demek istediğimi anlayacaktır.

Senaryo ve diyalog kalitesi ya da eserin orijinaline sadık kalmaktan çok artık önemli olan tek şey etnik çeşitlilik ve cinsel yönelim farklılıklarına dönüşmüş durumda.

Sizde modern filmler artık neden hep kötü olmaya başladı diye düşünüyorsanız cevap yazının başında anlattığımız woke kültüründe olabilir.

Asıl ortaya çıkış amacı sosyal adalet ve ırksal eşitliğe vurgu yapmak olan bu kültürün Hollywood ve Netflix gibi yapımcıların elinde bambaşka bir şeye dönüşmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?