Aşının mucidi Prof. Dr. Şahin’den sevindiren haber: Onayı aralık ayında alabiliriz

Üçüncü klinik denemerinin sonuçlarında yüzde 95’ten fazla koruma sağladığı açıklanan Pfizer/BionTech’in aşısına, aralık ayının ortasında onay verilebileceği açıklandı.

NTV’nin Reuters’dan aktardığı habere göre, BioNTech CEO’su Uğur Şahin, “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi aralık ayı ortası gibi aşıya acil durum kullanım izni verebilir. Avrupa Birliği ise koşullu onayı aralık ayının ortasından sonra verebilir.” dedi

Geçtiğimiz gün Pfizer/BioNTech’in aşısının üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95’ten fazla koruma sağladığı açıklanmıştı. Pfizer tarafından yapılan açıklamada, aşı için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) gelecek cuma günü acil kullanım onayı için başvuru yapılacağı belirtilmişti. Biontech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının nispeten düşük dozlu olduğu için hafif ve orta dereceli yan etkiler göstediğini söylemişti.

“Aralık ayının ikinci yarısı onay alabiliriz” 

Biontech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse aşının onayını aralık ayının ortasından sonra alabileceğimizi ve dağıtıma Noel’den önce başlayabileceğimizi tahmin ediyorum. Fakat (bunun olması için) her şeyin gerçekten olumlu gitmesi gerekiyor” dedi.

Geçtiğimiz gün Amerikan ilaç devi Pfizer, Alman BioNtech SE ile birlikte geliştirdiği aşının 6 ülkede 43 binden fazla gönüllü üzerinde yapılan son aşama kilinik deneme sonuçlarında, yüzde 95’ten fazla koruma sağladığını duyurmuştu.

Acil kullanım için başvuru yapılacak: Pfizer/BioNTech aşısında yüzde 95’ten fazla koruma sağlandı

Teknoloji ve Bilim

Habere Git

Bakan Koca: Güvenilir iki aşıyı Türkiye’de uyguluyoruz

Gündem

Habere Git

- Diriliş Postası, Teknoloji ve Bilim bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6157646/asinin-mucidi-prof-dr-sahinden-sevindiren-haber-onayi-aralik-ayinda-alabiliriz