Prof. Dr. Orhan Kural koronavirüs sebebiyle vefat etti

Prof. Dr. Orhan Kural, Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde 70 yaşında koronavirüs nedeniyle vefat etti. Kural, 28 Kasım’da hastaneye kaldırılmış, 9 Aralık’tan beri de yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

ORHAN KURAL KİMDİR?

Orhan Kural, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamlayan Kural, 1972’de İTÜ Maden Fakültesi’ni bitirdi. Mayıs 1973’te burslu okuduğu New York Columbia Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi, Eylül 1978’de ise “Doktor” unvanı aldı. İTÜ’de son dokuz yılı bölüm başkanı olmak üzere tam 44 yıl hizmet verdi.

Kural, farklı ülkeleri tanıttığı 17 gezi kitabı ve Bu Kitap Başka adlı bir de anı kitabı hazırladı. Kural, Matematik kitabını 2004 yılında yayınladı. Türkiye’nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı. Ayrıca ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, valilikler, belediyeler, sanayi kuruluşları, silahlı kuvvetler, polis meslek yüksekokulları, yurtlar, huzurevleri, hastaneler, halk eğitim merkezleri, müftülükler, siyasi parti merkezleri, değişik derneklerde ve halka açık yerlerde 81 il ve ayrıca 60’a yakın ülkede çevre bilincine odaklanan 6 bine yakın konferans verdi.

Türkiye’deki vaka sayılarında düşüş sürüyor: 19 bin 256 vaka, 251 vefat

Gündem

Habere Git

- Diriliş Postası, Hayat bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6162636/prof-dr-orhan-kural-koronavirus-sebebiyle-vefat-etti