Hollanda’da maske takmak zorunlu hale geliyor

Hollanda’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kapalı alanlarda maske takmayı zorunlu hale getiren uygulama bugün başlıyor.

Hollanda Adalet Bakanlığının açıkladığı ve 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe giren yeni uygulamayla, kapalı alanlarda 13 yaş üstü herkesin maske takması zorunlu hale getirildi.

MASKE TAKMAYANLARA PARA CEZASI

Maske takma zorunluluğu, okul, market, pazar, müze, sinema ve kamu kurumları gibi halka açık alanlarda da geçerli olacak.

Açıklamada, maske takma zorunluluğunu ihlal edenlerin önce uyarılacağı, takmamada ısrar edildiğinde ise 95 avro ceza uygulanacağı kaydedildi.

Sağlık gerekçesiyle maske takmaması gerekenler ile cami, kilise, sinagog gibi ibadet mekanları da maske takma zorunluluğundan muaf tutuldu.

Yasanın gelecek 3 ay boyunca yürürlükte kalacağı aktarıldı.

Hollanda hükümeti, Kovid-19 salgınının başında maske zorunluluğuna “faydası bilimsel olarak kanıtlanmadığı” gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

Hükümet yeni tip koronavirüs vaka sayılarının artması sebebiyle 30 Eylül tarihinden itibaren “maske kullanımı kamuya açık kapalı alanlarda önemle tavsiye edilmekte” şeklinde açıklama yapmıştı.

Hükümet uzun süredir uygulamaya koymak istediği kapalı alanlarda maske takılması zorunluluğunu, uygun yasal mevzuat bulunmaması sebebiyle hayata geçiremiyordu.

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile yeni tedbirlere ilişkin genelge

Gündem

Habere Git

Moderna’nın koronavirüs aşısının son sonuçları açıklandı: Ciddi vakalarda yüzde 100 etkili

Sağlık

Habere Git

ABD’de Kovid-19 aşısı yeni yıldan önce dağıtılacak

Dünya

Habere Git

İtalya’da 55 binden fazla kişi Kovid-19’dan öldü

Dünya

Habere Git

- Diriliş Postası, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6192865/hollandada-maske-takmak-zorunlu-hale-geliyor