Bakan Dönmez: Madenci kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan bir maden ocağını ziyaret ederek, madencilerle bir araya geldi.

Burada konuşan Dönmez, fırsat buldukça madencileri ziyaret etmeye çalıştığını söyledi.

“MADENCİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Dönmez, madencilerin emeğinin son derece kutsal olduğunu vurgulayarak “Bunun farkındayız. Ama bazı kesimler maalesef madende çalışan kardeşlerimizin bu emeğini, bu zorluğu görmezden geliyor. Biz her türlü kara algıya ve propagandaya rağmen madenci kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“DÜNYADA ÜRETİLEN ELEKTRİĞİN YAKLAŞIK YÜZDE 38’İ KÖMÜRDEN ÜRETİLİYOR”

Manisa’nın yüzde 80’ine yakınının doğal gaza kavuştuğunu aktaran Dönmez, “Kömür halen bugün dünyada elektrik üretiminde ciddi bir pay alan enerji hammaddemiz. Dünyada üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 38’i kömürden üretiliyor. İlk yıllardaki gibi kömür yakmak, kazan sistemleri, santral sistemleri, eski teknolojilerde olduğu gibi havayı kirletmiyor. Şimdi çok daha çevreci. Toprağa, havaya, suya, canlıya ve insana daha az etki eden sistemlerle donatılmış durumda.” ifadelerini kullandı.

“AÇILIŞINI YAPTIĞIMIZ TERMİK SANTRALİN EMİSYON DEĞERİ YÜZDE 99”

Soma kömür havzasının Türkiye’nin ikinci büyük kömür havzası olduğuna işaret eden Dönmez, şunları kaydetti:

“Bugün açılışını yaptığımız termik santralin emisyon değeri yüzde 99. Sadece yüzde 1’ini emisyon olarak havaya veriyor. Avrupa Birliği normları ne diyorsa bizde daha iyisi var ama bazı çevreler bunu görmezden geliyor. Biz ısrarla doğru olanı haykırmaya ve doğru bildiğimiz yolda gitmeye kararlıyız. Bana göre kömürün karası altının parıltısından daha değerlidir.”

Soma’da 2014 yılında meydana gelen maden kazasını anımsatan Dönmez, şehit olan maden işçilerini rahmetle andı.

Hem işveren hem de işveren temsilcilerine iş güvenliği konusunda sıfır tolerans ve sıfır taviz uyarıları yaptıklarını dile getiren Bakan Dönmez, konuşmasının ardından madencilerle bir süre sohbet etti.

- Diriliş Postası, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6205120/bakan-donmez-madenci-kardeslerimizin-yaninda-durmaya-devam-edecegiz