Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde maske takma zorunluluğu getirildi

İstiklal Caddesin’deki insan kalabalığının ardından Beyoğlu Belediyesi’nden önemli bir açıklama geldi. Başkan Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde maske takma zorunluluğu ve 3 metre sosyal mesafe kuralı getirildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da fotoğraf paylaşıp dikkat çektiği Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki yoğunluk gün geçtikçe artıyordu. Bu görüntülerin engellenmesi için Beyoğlu Kaymakamlığı harekete geçti.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 6 Mayıs’ta Kaymakam Mustafa Demirelli Başkanlığı’nda toplandı. Kurulda, COVID-19 salgının bulaş yolları dikkate alınınca salgınla mücadelenin en etkin yolunun sosyal hareketliliği azaltmak olduğu belirtilerek bir dizi yeni kararlar alındı.

CEZALAR 3 BİN 150 LİRAYA ÇIKABİLİR

Yapılan yazılı açıklamada, “Normalleşme süreci boyunca Türkiye’nin gözbebeği konumundaki Beyoğlu Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki hareketlenmenin artacağı ve bunun da bulaş riskini artıracağı bahisle Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde bulunan tüm kişilerin maske takmasına, kişiler arasında en az 3 metre sosyal mesafeyi koruyacak şekilde hareket edilmesine karar verildi” denildi.

Bu karara uymayanlara 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince 1000 TL ile 3 bin 150 TL arasında idari yaptırım uygulanacak.

- Diriliş Postası, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6297247/taksim-meydani-ve-istiklal-caddesinde-maske-takma-zorunlulugu-getirildi