Kızılcık şerbeti nasıl yapılır?

Kızılcık şerbeti yapmak için 1 kg kızılcık, 1 kg şeker, 2 litre su, 2 çubuk tarçın, 2 adet karanfil gerekmektedir.

Kızılcığın çöpleri ve sapları ayrıldıktan sonra bir tencerenin içerisine alınır. Önceden ısıtılan suyu kızılcıkların üzerine döküp kısık ateşte kaynayana kadar bırakılır. Kaynamaya başlayan suyun içerisine tarçın ve karanfiller atılır. Biraz karıştırılır ve biraz daha rengini bırakıp yumuşayana kadar kaynatılmaya devam edilir. Yaklaşık olarak yarım saat daha kaynar.

Yarım saat sonunda kızılcıklar rengini salmış ve yumuşamış olacaktır. Yumuşayan kızılcıkların üzerine toz şekeri ekleyip 10 dk. daha karıştırarak kaynattıktan sonra süzgeç ya da bir tülbent yardımıyla süzülür. Süzgecin deliklerinin ince olması gerekmektedir. Süzülme işleminden sonra çıkan posa atılır. Ama daha taneli sevenler için daha delikli bir süzgeçle süzülebilirler.

Son işlem olarak da kızılcık suyunu saklamak istiyorsanız kavanozlara alıp ağzı kapandıktan sonra 1 gün boyunca soğumaya bırakılır. Kavanozlara doldururken üzeri köpürme yaparsa bir kaşık yardımıyla köpükler alınır.

Eğer kızılcık şerbetini hemen kullanacaksanız bir sürahiye doldurup biraz soğuduktan sonra buzdolabına koyup soğuttuktan sonra içilmek için hazırdır. Şerbetin soğuk olarak tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kızılcık Şerbeti Nerelerde Kullanılır?

Kızılcık şerbetinin kullanıldığı yerler birçok alanı kapsamaktadır.

Kızılcık Şerbeti Faydaları

Kızılcık meyvesinin sağlık açısından birçok faydası bulunurken kızılcık şerbetinin yararları da unutulmamalıdır.

Kızılcık Şerbeti Marmelattı

Kızılcık şerbeti marmelattı yapmak için, kızılcıklar yıkanarak geniş bir tencereye alınır. Üzerine şeker ve su eklenip kısık ateşte pişmeye bırakılır. Yumuşayana kadar pişirilir. Yumuşayan kızılcıklar alınarak süzülür ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra çatal ya da bir kaşık yardımıyla ezilir. Ezilerek çekirdekleri çıkan kızılcıkları tekrar tencereye konularak üzerine tarçın ekleyerek yoğun bir kıvam alana kadar karıştırılır. Kıvam aldıktan sonra limon suyu eleyerek 5-10 dk. daha karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın. Kızılcık marmelattınız soğuduktan sonra kullanılmak için hazırdır.

Eğer kışlık olarak hazırladıysanız soğumaya bırakmadan kavanozlara koyun ve kapaklarını kapattıktan sonra 1 gün oyunca ters bir şekilde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra buzdolabında saklanması önerilmektedir.

Kızılcık Meyvesi İle Ne Yapılır?

Kızılcık ile yapılan yiyecek içecekler geniş bir yelpazeye sahiptir.

- Diriliş Postası, Ramazan bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6811212/kizilcik-serbeti-nasil-yapilir