DEMET İLCE / MUHABİR

Baş aşağı asılı kalmanın tehlikelerine bir örnek, Nutty Putty mağarası olayıdır. Utah Gölü'nün batısındaki mağara, adını duvarlarındaki, biraz Silly Putty'ye benzeyen ve sızan viskoz kilden alıyor.

2009 yılında John Edward Jones ve kardeşi Josh kayboldular ve kendilerini mağaranın haritası çıkarılmamış bir bölümünde buldular. John 70 derece aşağıya doğru açılı bir açıklığa doğru süründü ama sıkıştı ve çıkamadı.

Ertesi gün, koridorda yüzüstü yatan kurtarıcılar onu kurtarmaya çalıştı. Bulunduğu pozisyon, genellikle yer çekiminin de yardımıyla beyinden kan pompalamak için kalbine büyük bir baskı uyguluyordu. Kurtarma ekipleri makara sistemi kullanarak onu çıkarmaya çalıştı ama sistem gevşedi ve başarısız oldu. 27 saat sonra John kalp krizi nedeniyle öldü ve mağara, ölümünden bir hafta sonra hala içerideyken kapatıldı.

Tokluk kan şekeri ve sağlık üzerindeki etkileri Tokluk kan şekeri ve sağlık üzerindeki etkileri

Organlarımız sabit mi?

Mezenter adı verilen akıllı bir organ, dik durduğumuzda sindirim organlarımızı yerinde tutar ve karaciğer gibi organların altındaki organlara sıkışmasını önler. Mezenter, karın boşluğunun arkasından bağırsaklara kadar uzanır ve bu nedenle yapışkan kısımlarımızı bir dereceye kadar stabilize edebilse de, yerçekimine meydan okumak için yeterli değildir.

Akciğerlerimiz ve kardiyovasküler sistemimiz yer çekiminden faydalanarak işlerini kolaylaştırır, göğüslerimizin havayla dolmasına ve kanın vücutta hareket etmesine yardımcı olur. Ancak bir insanı ters çevirirseniz her şey değişir.

Baş aşağı durmak öldürür mü?

Baş aşağı pozisyonda ölen 10 kişi üzerinde yapılan araştırma, baş aşağı pozisyonda kalan kişilerde ölüme en büyük katkının kalp yetmezliğinden kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Çalışmanın yazarları, "Bu vakalara dayanarak, yaşlı insanların ve özellikle önceden kardiyovasküler hastalıkları olan yaşlıların baş aşağı pozisyonda ölüme diğerlerine göre daha yatkın olduğu gözlemlendi. Bu, nihai kalp yetmezliğinin serebral veya pulmoner fonksiyon bozukluğundan ziyade ölüm nedeni olduğunu gösteriyor. Gerçek ve simüle edilmiş mikro yerçekimi koşulları altında insan ve hayvan deneyleri ve gözlemlerinden elde edilen sonuçlar, bu varsayımı doğruluyor; ters vücut pozisyonunda artan hacim yükü nedeniyle kalbin uzun süreli, belirgin şekilde artan iş yükünün, sonunda kalp yetmezliği nedeniyle ölüme yol açtığını öne sürüyor."

Bu nedenle uzun ve sağlıklı bir yaşam için ayaklarınızın üzerinde durmanız gerekir.

Muhabir: Demet İlce