Günümüz yaşam tarzında daha az fiziksel aktivite nedeniyle insanların genel sağlıkları etkileniyor, özellikle masa başı iş yapan kişiler saatlerce tek bir yerde oturarak çalışıyor. Ama bu alışkanlığınız pek çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Sağlık uzmanları, uzun süre oturma alışkanlığının sizi uzun süre hasta edebileceğini söylüyor. Bu nedenle bu hastalıklara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

KALP HASTALIKLARI

Uzun süre aynı yerde oturmak kalp hastalıklarını artırabildiği gibi felç riskini de artırabiliyor. Sağlık uzmanlarına göre bunun nedeni kan akışındaki ve metabolizmadaki azalma olabilir. Bu nedenle rutine kardiyovasküler egzersizler dahil edilmelidir ve ayrıca biraz yürüyüş, bisiklete binme veya yüzme vb. de yapabilirsiniz.

OBEZİTE

Magnezyumun kullanımına dair bilinmesi gerekenler Magnezyumun kullanımına dair bilinmesi gerekenler

Bu nedenle kaloriler daha az yakılır, bu da kilonuzu ve obezitenizi artırabilir. Bu nedenle ara sıra ayağa kalkıp vücudunuzu esnetin ve mola vermeye devam edin.

FİZİKSEL SORUNLAR

Bu, vücut pozisyonunuzu kötüleştirebilir ve omuzların bükülmesi veya yuvarlanması alışkanlığına yol açabilir. Bu aynı zamanda omuriliğe de baskı yapar. Böyle bir durumda esneme hareketleri yapmak ve düzenli molalar vermek gerekir. Sağlık uzmanlarına göre iyi bir duruş sağlamak için göbek ve sırt kaslarını sağlıklı tutan egzersizlere devam edilmelidir.

DİYABET

Uzun süre aynı yerde oturmak tip 2 diyabet riskini artırır. Sağlık uzmanlarına göre bu, insülin duyarlılığının azalmasına ve glikoz metabolizmasında sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, daha iyi insülin duyarlılığını ve glikoz metabolizmasını sürdürmek için fiziksel olarak aktif kalın.

Muhabir: GÜLNAZ MELİSSA ÖZKAN