Son günlerde ünlü gıda markası olan Tat markasına yönelik baykot çağrıları, markanın ürünlerinin hangi ülkenin malı olduğu sorularını gündeme getirdi. Peki bu söylentiler gerçeği yansıtıyor mu? Tat boykot mu, hangi ülkenin malı? Tat İsrail malı mı?

TAT İSRAİL MALI MI?

Tartıştığı komşusunu önce bıçakladı sonra arabasını yaktı Tartıştığı komşusunu önce bıçakladı sonra arabasını yaktı

Tat,Türkiye merkezli bir gıda markasıdır.  

TAT BOYKOT MU?   

Tat, Türkiye merkezli bir gıda markası olduğu için boykot iddiaları kesinlikle asılsızdır.

TAT HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

Tat Gıda, 1967 yılında Koç Holding tarafından Bursa'da kurulan bir gıda şirketidir. Şirket, hâlen Bursa'nın Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçeleri ile İzmir'in Torbalı ilçesindeki tesislerinde salça, ketçap, mayonez, domates ürünleri ve sebze konservesi üretimi gerçekleştirmektedir. Şirketin 3 üretim tesisi bulunmakta olup, Türkiye genelinde domatesli ürünler, hazır yemek ve konserve üretimi yapmaktadır.

Tat Konserve, 15 Kasım 2013 tarihinde Tat Gıda ismini almıştır. Vehbi Koç'un liderliğinde 1967'de faaliyete geçen şirket, başlangıçta domates konservesi üretimi için Amerikalı ve İsviçreli ortaklarla iş birliği yapmıştır. Şirketin tarihinde Japon şirketlerinin ortaklığı da bulunmaktadır.

Suna Kıraç, Vehbi Koç'un vefatının ardından Mart 1996'da Tat Konserve'nin Yönetim Kurulu Başkanı olmuş ve 2003 yılına kadar görevini sürdürmüştür.

Tat Gıda, İMKB'de TATKS koduyla işlem görmeye başlamış olup, şirket hisseleri 1993 yılında halka arz edilmiştir. Şirketin borsadaki kodu daha sonra TATGD olarak değiştirilmiştir.

Maret, SEK Süt ve Pastavilla gibi şirketlerle birleşen Tat Konserve, geniş bir ürün yelpazesi ile faaliyet göstermeye devam etmektedir. 2021'de, süt ve süt ürünleri üretimi yapan SEK şirketi, Çallı Gıda'ya satılmıştır. Aynı dönemde makarna üretimi yapan Pastavilla ise Durum Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ne devredilmiştir.

Editör: Merve Dere