BULUT TOHUMLAMA NEDİR?

Bulut tohumlama, daha fazla yağmur üretilmesine yardımcı olmak için mevcut bulutların manipüle edilmesini içerir.

Rusya: Ukrayna, Zaporijya Nükleer Santrali bölgesine kamikaze dronla saldırdı Rusya: Ukrayna, Zaporijya Nükleer Santrali bölgesine kamikaze dronla saldırdı

Bu, küçük parçacıkları (gümüş iyodür gibi) bulutlara düşürmek için uçak kullanılarak yapılabilir. Su buharı daha sonra daha kolay yoğunlaşıp yağmura dönüşebilir.

Bu teknik onlarca yıldır kullanılıyor ve BAE bunu son yıllarda su kıtlığının giderilmesine yardımcı olmak için kullandı.

Selden sonraki saatlerde, bazı sosyal medya kullanıcıları aşırı hava koşullarını yanlışlıkla yalnızca ülkedeki son bulut ekim operasyonlarına bağladılar.

Bloomberg'in daha önceki raporlarında, bulut ekim uçaklarının Pazar ve Pazartesi günü konuşlandırıldığı, ancak selin meydana geldiği Salı günü konuşlandırılmadığı ileri sürülmüştü.

BBC, bulut tohumlamanın ne zaman gerçekleştiğini bağımsız olarak doğrulayamasa da uzmanlar, bunun en iyi ihtimalle fırtına üzerinde küçük bir etkisi olacağını ve bulut tohumlamasına odaklanmanın "yanıltıcı" olduğunu söylüyor.

DUBAİ’DEKİ SELİN SEBEBİ BULUT TOHUMLAMA MI?

Dr Otto, "Bulut tohumlaması Dubai çevresindeki bulutları su bırakmaya teşvik etse bile, iklim değişikliği nedeniyle atmosfer muhtemelen ilk etapta bulutları oluşturmak için daha fazla su taşıyor olurdu" diyor.

Bulut tohumlama genellikle rüzgar, nem ve toz koşullarının yağmur yağdırmaya yetmediği durumlarda uygulanır. Geçtiğimiz hafta tahminciler Körfez genelinde yüksek sel riski konusunda uyarıda bulunmuştu.

Çevre ve Teknoloji Bölümü başkanı Prof Diana Francis, "Bu kadar yoğun ve büyük ölçekli sistemler tahmin edildiğinde, pahalı bir süreç olan bulut tohumlama gerçekleştirilmiyor çünkü bölgesel ölçekte bu kadar güçlü sistemlerin tohumlanmasına gerek yok" diyor.

Muhabir: GÜLNAZ MELİSSA ÖZKAN