Yerel seçimlere iki aydan daha az bir süre kaldı.

Toplumda çok hissedilmese de parti teşkilatlarında heyecan yüksek.

AK Parti diğer partilere göre adayların açıklanması, projelerin halka takdimi ve sahaya inme noktasında daha hızlı ve hazırlıklı davrandı.

Adaylar, tanıtım toplantılarıyla yeni döneme dair mega projelerini anlatıyorlar.

Dün itibarıyla da AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tanıtım toplantısını gerçekleştirdi.

Bilgilendirme toplantısına ben de katıldım.

Gaziantep, memleketim olması hasebiyle yakından takip ettiğim bir il.

Türkiye’nin sanayi kenti olarak bilinen Gaziantep, son dönemde gastronomi alanında bir marka hâline geldi.

 

GAZİANTEP GASTRONOMİDE MARKA OLDU

‘Türkiye’nin Gastronomi Şehirleri’ başlığını atarsak ilk sırada Gaziantep geliyor. Kebapları ve baklavası ile dünyaya adını duyurmayı başaran Gaziantep, Türkiye’de UNESCO tarafından onaylanan ilk şehrimiz. 2015 yılında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılan Gaziantep, bu alanda oldukça fazla yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Gaziantep’in farklı alanlarda markalaşması için Fatma Şahin’in vizyonu, çok geniş bir yelpazeyi içeriyor. Önümüzdeki dönemde Gaziantep, farklı alanlarla da adını duyuracak.

Mezopotamya’nın kadim tarihî geçmişi ve kültürel zenginlikleri, Gaziantep’te yeni dönemde öne çıkarılmaya devam edilecek.

İnanç turizmi güçlendirilecek.

Mega projelerin içinde enerji, çevre, yeşil şehircilik ve ulaşım başlıkları var.

Fatma Şahin, tarımın güçlendirilmesine dönük yeni yaklaşımları ortaya koyuyor ve gelişmiş teknikleri şehrine getireceğinin sözünü veriyor.

"Güçlü Gaziantep" sloganıyla yola çıkan yereldeki siyasi irade; katılımcı ve kapsayıcı bir perspektifle halkıyla yan yana duruyor.

Fatma Şahin, halktan biri. Halkla iç içe. Fil dişi kulelerde oturup toplumu tepeden gözlemlemeye çalışmıyor. Halkın içinde sorunları tespit ediyor ve çözüm üretme yoluna gidiyor.

Bu kapsamda daha spesifik bir konu dikkatimi çekti.

GÜVENLİ SOKAKLAR

Akşamları eşiyle yürüyüşe çıkan ve başıboş sokak köpeği sorunuyla birebir muhatap olan Başkan Hanım, bu konuyu göz ardı etmemiş ve şehrini güvenli sokaklarla buluşturmuş.

Gaziantep’in sokaklarında gezdim, çarşısını dolaştım ve halkın hemen hemen her kesimiyle diyaloğa geçtim. İstisnasız herkes, şehirde sokak köpeği sorununun çözüldüğünü söyledi. Açıkçası ben de başıboş dolaşan bir köpeğe rastlamadım.

Akşamları güvenle yürüyüş yapabiliyor ve sabah erken saatte okula giden çocuklar, korku duymadan servis bekleyebiliyor; işine giden insanlarsa endişe etmeden yollara düşebiliyorlar.

Lansman toplantısında Fatma Şahin’e sokak köpeklerine dair nasıl bir formül uygulandığı soruldu. Şahin, hayvan itlafı taraftarı olmadığını ama sokaklarda çocukların da güvenle yürüyebilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için şehirde geniş kapsamlı bir barınak kurulmuş. Barınaklarda köpekler itinayla bakılıyor, tedavileri yapılıyor. Şehirde hayvan refahı konusunda da seviye yükseltilmiş, bununla birlikte en önemli husus; çocuklarımızın can güvenliği de sağlanmış görünüyor.

Demek ki iyi bir planlama ve organizasyonla sorun çözülebiliyormuş.

Gaziantep pratiğini görmek bu anlamda bana iyi hissettirdi diyebilirim.

AK PARTİ’NİN KALESİ AYINTAP

Fatma Şahin yeni döneme iddialı giriyor. Seçimde oyunu artıran ilk üç şehir arasına girmeyi amaçlıyor.

Gaziantep bir dönemler solun kalesi olarak bilinirdi.

Şimdilerde ‘AK Parti’nin kalesi’ olarak nitelersek abartı bir tanım olmaz.

AK Parti Gaziantep’te dördüncü döneme hazırlanıyor. Halkın nabzı; AK Parti tarafında giderek yükselen bir ivmeyi gösteriyor.

Depremi atlatmış ama büyüme yolunda da hızla ilerleyen bir şehir olarak Gaziantep’in yolu açık olsun.