Bu soru şöyle de sorulabilir.

Esed’in Türkiye’ye gelmesine izin verirler mi?

Ya da Esed gelmek istemez de zorla mı getirirler?

Aslında Esed’in Türkiye ile masaya oturmasıyla tüm bu soruların hiçbir anlamı kalmaz.

Türkiye devlet olarak 13 yıldır dünyada benzeri görülmemiş bir fedakârlıkla milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu konuda maddi ve manevi çok büyük bedel ödeyen Türkiye, Suriye’deki savaşın bitmesi ve mültecilerin ülkelerine dönmesi için çözüm arıyor.

Türkiye’nin çözüm arayışlarına Esed her seferinde, “Türkiye önce Suriye topraklarını terk etsin” diyerek kapıları kapattı. Esed, “Ben ve Erdoğan neden buluşalım? İçecek içmek için mi?” açıklamasıyla Türkiye ile görüşmeye ne kadar uzak olduğunu gösteriyordu.

Bir yıl önceki bu açıklamasıyla arkasındaki İran ve Rusya’nın politikasını dile getiriyordu aslında. İran ve Rusya onaylamadan Esed Türkiye ile görüşemez. Son gelişmeler Rusya’nın bu konuda politika değiştirdiğini gösteriyor.

RUSYA İSTERSE ESED TÜRKİYE İLE MASAYA OTURUR

Geçen yıl Türkiye ile görüşmeye kapıları tamamen kapatan Esed’i geçtiğimiz ay Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ziyaret etti.

Ziyaretten hemen sonra Esed’in resmî ofisinden yapılan açıklama da anlamlıydı; “Esed; Türkiye, Suriye devletinin kendi toprakları üzerindeki egemenliğini tanıdığı sürece Türkiye-Suriye görüşmelerine açıktır.”

Bu açıklamadan sonra Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan da “Esed ile görüşebiliriz. Daha önce görüşüyorduk. Şimdi de görüşebiliriz.” diyerek Esed’in attığı adıma olumlu yaklaştığını gösterdi.

3 Temmuz’da Astana’da yapılan Şangay İşbirliği Örgütü’nün liderler zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk görüşmesini Putin’le yaptı. Görüşmede en önemli konu Esed’in Türkiye ile masaya oturmasıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmeden sonra “Putin ve Beşşar Esed’e bir davetimiz olabilir.” açıklaması Rusya’nın Esed’i masaya getireceğinin ilk “somut” işaretiydi.

ESED’İN MASAYA OTURMASINA ENGEL OLMAK İSTEYECEKLER

Bölgeyi karıştıran, Suriye üzerinde planları olan ABD, İsrail ve İran, Esed’in Türkiye ile görüşmesini engellemek için tüm kartlarını oynayacaktır.

İran’da seçimi kazanan Türk kökenli Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan, İran’ın bölgedeki Türkiye düşmanı politikalarını değiştirmeyecektir. ABD ve İsrail de Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG’ye işgal ettirdikleri bölgede küçük İsrail’i kurma projesinden vazgeçmez.

Esed’in Türkiye ile masaya oturması sadece Türk siyasetinde değil, bölge ve dünya siyasetinde tüm dengeleri değiştirir, tüm hesapları altüst eder.

Sürecin olumlu ilerlemesinin doğuracağı sonuçlar göz önüne alındığında ABD, İsrail ve İran buna engel olmak için her yola başvuracaktır. Türkiye içinde Suriyelilere yönelik provokasyonlar; Suriye’de Türk askerine yönelik saldırılarla süreç engellenmeye çalışılacaktır.

Suriye’de çözüm Türk iç siyasetini yeniden dizayn eder. AK Parti yeniden eski oy oranlarına döner. Muhalefetin mülteci provokasyonları üzerinden kurduğu iktidar hayalleri de suya düşer.

Erdoğan, Suriye ile mülteci sorununu çözerse Türkiye ve bölge üzerinde hayaller kuran emperyalistlerin ve iş birlikçilerinin tüm hesapları altüst olur. Ancak halkımızın bu süreçte devletin yanında durması hayati önemdedir.