İsrail Gazze’yi vuruyor. Dünya devletleri seyrediyor. Bu seyir ne kadar sürecek bilinmez. Uzun zamandır aynı cümleleri kuruyoruz; Orta Doğu'da yaşanan durum ‘Üçüncü Dünya Savaşı’dır. Planlı adımlar bunlar, sadece kervan dizilirken bazı adımlar değiştirilebiliyor. Hatta ‘Dördüncü Dünya Savaşı’nın adresi bile belli. ‘Beşinci Dünya Savaşı’ dahi belli; biri Afrika diğeri Uzak Doğu…

Tüm ülkeler yeni konumlar alıyor. Son süreçte baştan gelinen nokta bir arpa boyu yol işte. Suriye’de bir milyon insan hayatını kaybetti ama kazanan yok. Belki de kazanan var; silah ticareti yapan ülkeler… Silah ver, kanlı petrol ve kanlı paraları topla, tekrar tekrar aynı oyuna devam. Zaten aptal oyuncular da hazır. Şimdi Gazze’deki savaş ile önce soykırım başladı şimdi de toptan kırım yapılmaya çalışılıyor. Çokça göz boyuyorlar, bu savaşlarda kullanılan silahlar başka bir gezgenden filan da gelmiyor. Hem silahı veriyorlar hem silah verdiklerini inkâr edip soykırımı seyrediyorlar. Sadece bir oyun oynuyorlar ve insanları öldürüyorlar paraları kazanıyorlar. Kanlı paraları alandan topluyorlar.

Doğadaki en zalim canlının, insanın, hemcinsine yaptığını başka bir canlı yapmış mıdır? Hani insan yaratılırken, “Rabbin meleklere: ‘Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım’ demişti. Melekler dediler ki: ‘Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın?’ (Bakara / 30)” diye hitap etmişlerdi. Ve aynen insan öyle yaptı. İlk nesilde Kabil, Habil’i katletti. Sonra insan insanla savaştı. Kan ve gözyaşının yeryüzüne dökülmesine sebebiyet verdi. Oysa yeryüzü genişti. Herkese yeterdi. Rızık boldu. Eğlencelikler çokça yaratılmıştı. Evlatlar, binitler, topraklar, hayvanlar insanın hizmetine verilmişti. Ama insan öldürmeyi tercih etti. Tıpkı şimdi Gazze'de olduğu gibi… Hem İsrailoğulları, kardeşleri Yusuf’u kuyuya da atmamış mıydı?

Herkes yeni konumlar alıyor, ittifaklar değişiyor. Gazze'de çözüm olur mu, kan durur mu? Yoksa dünyanın beklediği ama benim ısrarla postmodern savaş olarak gördüğüm ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ zaten sürüyor mu?

Kan ve gözyaşının toprakları hâline getirilmiş Orta Doğu'nun kaderi sadece savaş ve kan mı olmalıydı. İnsanlar artık yoruldular. Artık hiçbir şeyi taşıyamıyor ne yürekler ne de omuzlar! Ama kan akmaya devam ediyor. Aktörlere her gün yenileri ekleniyor. Her gün yeni kartlar karılıyor ve yeni hamleler açılıyor. Ateş elbette yakacak bu insanlığı lakin o ateş bir gün dünyayı ve ahreti de alıp götürecek. Ötesiz insanlar yetiştiriyor birileri lakin cehenneme odun hazırlamaktan başka yaptıkları ne ki? Siyonist Yahudiler kendi hâlinde barış isteyen Yahudileri de alt ettiler ve seslerini kısıyorlar. İsrail’in her köşesinde protestolar oluyor ve Bibi bu sesleri bir şekilde bastırıyor. Amerika, İngiltere ve yandaşları Akdeniz’de leş kargaları misali savaş çıksa da bir şeyler kapsak derdindeler.

Gazze’de kan durur mu? Dursun artık! Yüz otuz küsur gündür oluk oluk kan akıyor. Yahudiler, Gazze’de savaş kazanamayacaklarını anladılar; kuyruğu dik tutma çabasındalar. Netanyahu erken bir seçimde tarihe gömüleceğinin farkında lakin dünyanın huzura ihtiyacı var artık. Gazze’nin mazlumlarının rahata ermeyeceği bir dünyada kimse rahat göremeyecek. Dünya ya kanı durdurmak için İsrail’e yüksek sesle “Dur!” diyecek ya da herkes savaş için baltasını bilemeye devam edecek… Vesselam…