Boğaz'ın turkuaz sularının kıyısında uzanan İstanbul, sadece tarihi ve kültürüyle değil, aynı zamanda ağız sulandıran lezzetleriyle de büyülüyor. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bu kadim şehir, âdeta bir mutfak cenneti sunarak her damak tadına hitap eden bir lezzet şöleni yaşatıyor. Bu yazıda, hep birlikte İstanbul'un gastronomi dünyasını keşfe çıkacak ve şehrin en popüler lezzet duraklarına gideceğiz.

Tarihin ve damak tadının buluşması

İstanbul, yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin kesişme noktası olması sebebiyle eşsiz bir mutfak geleneğine sahiptir. Bu zengin miras, şehrin restoranlarında da kendini açıkça gösteriyor. Geleneksel Türk mutfağının klasikleri, Osmanlı döneminden kalma saray lezzetleri, Karadeniz'in bereketli sofraları, Akdeniz'in zeytinyağlı mezeleri ve Güneydoğu'nun baharatlı kebapları... İstanbul mutfağı, âdeta bir mutfak harmanı sunarak her damak tadına hitap ediyor.

Leziz mekânlar

İstanbul'da her semtin kendine özgü lezzetleri ve meşhur mekânları var. Döner ve kebap severler için ise şehir âdeta bir cennet diyebiliriz. Beşiktaş Levent'te Meşeli Kebap House, Pendik'te Sıla Han Döner ve Küçükçekmece Cennet'te Trabzon Döner gibi mekânlar, döner ve kebap konusunda İstanbul’un öne çıkan lezzet durakları arasında yer alıyor.

  • Meşeli Kebap House

16 yaşında mesleğe atılan Iğdırlı Habip Karaçöl, 25 yıl önce İstanbul'a gelerek kentin gastronomi dünyasında bir lezzet yolculuğuna başlıyor. Çok iyi bir mutfak deneyimi sahibi Bolulu Muzaffer ustanın yanında kendini yetiştiren Habip usta, 2006 yılında da ilk büfesini açıyor. Yedi yıl boyunca Günaydın Et restoranlarında ustalığını pekiştiren Karaçöl, 2023'te de Adana usulü kebap lezzetleriyle bilinen ‘Meşeli Kebap House’u kuruyor.

Usta Habip Karaçöl’ün başarı hikâyesi

Uzun yıllardır gastronomi sektöründe lezzetli yemekleriyle adından söz ettirmeye devam eden ve işini hakkıyla severek yapan Habip usta, hedefinin bu tutkuyu sürdürmek olduğunu söylüyor. Habip usta için bu sektörün üç temel noktası var; hijyen, lezzet ve kalite. Bu üç konuya büyük önem veren usta, etini Balıkesir'den aldığını ve bundan dolayı da iyi bir marinasyonla büfesinde çok lezzetli bir döner sunduğunu belirtiyor. Büfeden sonra ikinci mekânı olarak hizmete giren Meşeli Kebap House'da da başta kebaplar ve ikramlar olmak üzere her şey çok lezzetli. Meşeli Kebap House’u da ustanın tecrübesi, lezzet çeşitliliği, samimi atmosferi, mükemmel hizmet ve şahane yemekleriyle misafirlerin keyifle ağırlandığı tam bir ziyafet mekânı olarak tavsiye edebilirim.

Mekânda sulu yemekler de var

Sadece kebabıyla değil, et konusunda da iddialı olan usta, zaman zaman sulu yemekleriyle de gönülleri fethediyor. Meşeli Kebap House'da çalışan Elâzığlı Muzaffer ustanın da çok lezzetli et yemekleri var. Uzmanlığı olan ve dört saat kara fırında pişen Elâzığ’ın meşhur maden kebabını mutlaka denemelisiniz. Ocak ayında değerli dostum Hakan Aydın'ın davetiyle Meşeli Kebap'ta unutulmaz bir akşam yemeği deneyimi yaşadık. Habip ustanın samimi ve misafirperver tavrı, çalışanların ilgisi ve lezzetli yemekler bizi çok etkiledi. Masadaki tüm lezzetler inanılmaz derecede iyiydi.

  • Trabzon Döner

Aytaç Yakupçebi ve amca oğulları Halit ve Samet, 2010 yılında babaları tarafından kurulan Trabzon Döner'i 2015 yılında devralıyorlar. Üçü de üniversite mezunu ve 30-40'lı yaşlarda olan bu girişimci kuzenler, kendi yörelerinin lezzetli dönerini İstanbul'a taşımanın gururunu yaşıyorlar. Küçükçekmece Cennet'te yer alan Trabzon Döner, âdeta Karadeniz'in bir köşesini İstanbul'a taşıyor. Mekânın kurucuları, dönerde kullandıkları etleri Bayburt yöresinden özenle seçiyorlar ve misafirlerine tabir yerindeyse bir lezzet şöleni yaşatıyorlar. Genç ustalar, döner etini sinirlerinden arındırdıktan sonra özel bir marinasyona tabi tutuyor ve bir gün boyunca dinlendiriyorlar. Bu sayede et yumuşak ve lezzetli bir hâle geliyor.

Yöresel ürünler ön planda

Trabzon Döner restoranının en büyük özelliklerinden biri de işletmenin yöresel lezzetlere olan bağlılığıdır. Dönerin yanında sunulan pilav, yöreden kaymak şeklinde getirilip mekânda özenle işlenen halis Trabzon inek tereyağı ile yapılıyor. Dönerin yanında sunulan turşu da gayet lezzetli geldi bana. Dönerin sonrasında Karadeniz yöresinde çok sevilen fındıklı baklavanın da lezzetine doyum olmuyor. Aytaç, Halit ve Samet, "Burası Küçükçekmece’nin Cennet semti ama İstanbul'un her yerinden Trabzon döneri yemeye gelenler var. Dönerimizi yiyen Trabzonlular sanki memleketlerine gitmiş gibi seviniyorlar." diyorlar. Trabzon Döner sadece Trabzonlular için değil, tüm lezzetseverler için ideal bir mekân. Karadeniz mutfağının incisi Trabzon Döner'i denemeden döner yedim demeyin, kesinlikle pişman olmayacaksınız!

Benzerlerine göre çok farklı

Trabzon, yeşilliği, horonu, fındığı, kolbastısı, çayı, denizi, hamsisi kadar leziz yemekleri ile de ünlü bir Karadeniz kentimizdir. Hele dönerini tarif etmek için efsane kelimesi az bile kalır diyebilirim. Trabzonluların çok iyi bildiği, uzakta olsalar da gidip hemen yesek dediği döner şimdi İstanbul Küçükçekmece ilçesi Cennet Mahallesi’nde. Ben de Trabzon Döner mekânını ziyaretimde yediğim dönerden büyük bir keyif aldım. Üç Trabzonlu kuzenin tamamen işin başında bulunduğu mekânda dönerin lezzetini tattığınızda kesinlikle bana hak vereceksiniz.

  • Sıla Han Döner

Ramazan öncesi bir akşam, Pendik'te lezzet arayan dostlarımın daveti üzerine Sıla Han Döner restoranını ziyaret etme şansını yakaladım. Çok değerli mekân sahipleri Salih Saraç ve Ahmet Döngör ile tanıştım. Deneyimli ustaların elinden çıkan lezzetlerin yanı sıra restoranın samimi atmosferi ve misafirperver personelinin sıcak bir şekilde karşılaması beni etkiledi. Menüye göz atar atmaz gözlerimi döner, lahmacun ve kebap seçenekleri süsledi. Açıkçası hepsi birbirinden lezzetli görünüyordu; bu nedenle seçim yapmakta zorlandım. Ancak mekânın en güzel ve en özel lezzeti yaprak dönerdi sanki. Sonunda ilk olarak döner ardından lahmacun, patlıcanlı kebap ve künefeyi denemeye karar verdim.

“Patlıcanlı kebap ve lahmacun harikaydı”

Dönerin yanı sıra lahmacun, incecik hamuru ve bol malzemesiyle misafirlere muhteşem bir lezzet şöleni yaşatıyor. Patlıcanlı kebap ise yumuşak patlıcanların ve lezzetli etin uyumu ile birçok damak tadına hitap ediyor. Künefe ise çıtır çıtır hamuru ve bol fıstığı ile tatlı keyfini zirveye taşıdı. Yemeklerin lezzetinin yanı sıra garsonların ilgisi ve güler yüzü de bizi çok memnun etti. Her isteğimizi anında ve eksiksiz bir şekilde yerine getirdiler. Fiyatlar da oldukça makul seviyedeydi; bu nedenle lezzetin ve kalitenin bu kadar uygun fiyata sunulmasına şaşırdım. Sıla Han Döner sadece lezzetli yemekleriyle değil, sunduğu atmosfer ve hizmet ile de öne çıkan bir mekân. Pendik'te lezzetli bir akşam yemeği planlıyorsanız veya özel bir kutlama yapmak istiyorsanız Sıla Han Döner'i kesinlikle listenize eklemenizi tavsiye ederim.

İşletmenin sunduğu diğer hizmetler

·Sıla Han restoranında kilo ile satılan ve çok uygun rakamlara gelen kahvaltı veriliyor. Tahminim bu sistem israfı önleyebilir.

·Mekânda geleneksel Türk kültürünü yaşatmak için düzenli olarak “Sıra Gecesi” ve “Kadınlar Matinesi” gibi organizasyonlar düzenleniyor.

·Restoran; düğün, nişan, kına gecesi, sünnet, doğum günü ve bayi toplantıları gibi özel günler için yemek organizasyonlarına ev sahipliği de yapıyor. Restoranın geniş ve ferah salonu özel organizasyonlar için kiralanabiliyor.