Ülkemizde son dönemlerde geçim sıkıntısı ile karşı karşıya olan grupların başında maalesef emeklilerimiz gelmektedir.

Özellikle EYT’nin çıkarılmasıyla birlikte fazlalaşan emekli sayımızın yanında SGK’nın topladığı primlerin de sayıca azalmasıyla devletin emeklilere ödeyebileceği maaşlar enflasyon karşısında oldukça erimiş durumdadır.

Genel anlamda bakıldığında birçok emeklinin aldığı maaş an itibarıyla asgari ücretin bile altında kalmış durumdadır.

Hâl böyle olunca da hayatlarının emeklilik dönemlerinde rahat bir yaşam sürme ümidi olan emeklilerimizin bu ümitleri de bir anlamda suya düşmüştür.

Daha önce de bu satırlardan dile getirdiğimiz gibi EYT ile beraber, SGK’nın aynı anda hem vatandaşın priminden hem de prim ödeyenin emekli olmasından ötürü üzerine yüklenen emekli maaşı yüküyle ciddi sorunların olacağı aşikârdı.

Yaptığımız tüm uyarılara ve önerilere rağmen EYT çıkarıldı ve sonuçta da emekliler bu dönemki maaşlar ile aylarını geçirmeye başladı.

Tabii bu ortamda hiç de kolay olacak bir durum değil bu. Konunun farkında olan hükûmetimiz geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıkladığı birtakım iyileştirmeler ile emeklilerimize destek olmaya çalışmıştır.

Açıklanan desteklere genel anlamda baktığımızda şunları söylemek mümkündür:

Emeklilerin artık tek bir telefon ile SGK bünyesinde oluşturulan danışmanlara ulaşarak dertlerine çare aramalarına imkân sağlanması ve bürokrasi ile zaman kaybetmelerinin önüne geçilmesiyle yerinde bir kolaylık geliştirilmiştir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait üniversite yurtlarından yaz aylarında uygun olanların bir aylık süre ile emeklilerin ücretsiz kullanımlarına açılması da son derece iyi olmuştur.

Deprem döneminde depremzedelere de yurtlar açılmış fakat ailelerin kullanımına çok uygun olmadıkları için depremzedelerin bu yurtları çok kullanmadıkları da görülmüştür.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait olan tesislerin hepsinin emeklilerin tamamının kullanımına ücretsiz olarak açılması da iyi ve yerinde olmuştur.

Diğer taraftan ülkemizin bütün şehirlerinde yer alan kamuya ait öğretmenevleri, konukevleri, misafirhaneler ve sosyal tesislerin tamamı emekliler tarafından yüzde 15 indirimle kullanılabilecektir.

Bu tesislerin tamamı tüm kamu görevlileri tarafından yüzde 15 indirimle kullanılıyordu bu kararla emekliler de tüm kamu görevlileri ile bu anlamda aynı hakka sahip olmuş oldular.

Ülkemizde yer alan sendikaların tamamının misafirhanelerinin ve sosyal tesislerinin emeklilere özel indirimler sağlayacağı da açıklanan destekler arasındadır.

PTT Kargo tarafından emeklilerimizin gönderilerine tanınacak özel indirimler de kargo fiyatlarının uçtuğu ülkemizde oldukça faydalı bir girişim olmuştur.

Bunun yanında PTT’nin bir başka desteği ise cep telefonları tarifesinde olmuştur ki PTTcell ile emeklilere özel Emekli Paketi oluşturularak daha uygun tarifelerle emeklilerin iletişim sağlamasının önü açılmıştır.

Ayrıca TCDD 2024 yılının tamamında ana hat üzerinde yaptığı seferlerin hepsinde emeklilere yüzde 10 indirim sağlayarak seyahat konusunda da ciddi bir destek sağlanmıştır fakat bu destek yüzde 20’lere kadar çıkarılmış olsa çok daha yerinde olmuş olacaktır.

YÖK ile yapılan iş birliği ile Kuşaklararası Dayanışma ve Aktif Yaşlanma temelli ‘3. Yaş Üniversitesi’ yaygınlaştırılacaktır.

Yerli ve millî ödeme sistemi olan Troy ile bankalarla yapılan protokol çerçevesinde emekli kartları aracılığıyla tüm emeklilere eczanelerde, marketlerde ve fatura ödemelerinin tamamına yakınında belirlenmiş olan üst limit dâhilinde indirimler tanımlanacaktır.

Giyim mağazalarında da Troy aracılığıyla indirimler sağlanacak olması çok ama çok yerinde olmuştur.

Emeklilerimizin yüzü gülerse ülkemizin yüzü güleceği yaklaşımıyla daha nice destek paketlerini görebilmek ümidiyle.