Türkiye’nin en mutlu şehirleri arasında Sinop birinci. Neden olduğunu merak ettim. Hatta bunu sadece ben merak etmemişim. BBC de merak etmiş. BBC’nin Travel dergisi için hazırlanan makalede Joshua Allen bu konuyu araştırmak için Sinop’a gitmiş. Sinopluların mutluluğunu gözleriyle görmek istemiş Makalenin kaleme alındığı tarih 18 Ağustos 2017.
 

"İstanbul'dan 730 km'lik bir yolculuğun ardından, Türkiye'nin kuzey kıyısında Karadeniz'in ormanlarla birleştiği noktada Sinop'un havasını solumaya başladım. Bu temmuz sabahında, Sinop'u Türkiye'nin en mutlu şehri yapan nedeni bulmaya gelmiştim.

Taksi şoförüm Bekir Balcı, 'Burada herkes birbirini tanır. Huzur doludur. Kimse kimseye karışmaz.' diyordu.

Şehir merkezine doğru ben manzarayı seyre dalmışken yoldaki bir çukur nedeniyle arabanın sarsılması üzerine 'Ama yollar pek iyi değil.' diye devam etti Balcı.

Meydanda bir cami ile bar yan yana duruyordu. 2013'te camiye 100 metre mesafede alkol satılmamasını öngören hükûmet yasağına aykırı görünüyordu bu durum ama kimse kafa yormuyordu. Sanki dinî ve kültürel meselelere kendine özgü bir yaklaşımı vardı bu şehrin.
'Kadınlar kimse rahatsız etmeden şortla gezebilir.' diyor, mantısıyla ünlü 'Teyzenin Yeri'ni işleten Aylin Tok. 'Sabah 03.00'te bile dışarı çıksanız kimse karışmaz.'

'İnsanlar arasında zengin-fakir ayrımı yok. Her kesimden insan aynı kafelere gidip aynı simidi yiyor, aynı çayı, kahveyi içiyor.'

Mahallede insanlar camdan sarkmış birbiriyle sohbet ediyor, semt dükkânlarından alışveriş yapıyor. 

Sinop'un antik surları üzerinde bir kafede güneşin batışını seyrederken kıyıda da küçük balıkçı teknelerini, kol kola insanların yürüyüşünü görüyorsunuz. Uzaklarda yeşil tepelikler denizle buluşuyor."

Allen birkaç gün içinde Sinop’un neden en mutlu şehir olduğunu çözmüş. Nasıl çözmesin ki? İnsanların birbirlerine olan saygıları, yaşam tarzlarına olan saygıları, herkesin birbirini tanımaları, herkesin birbirlerinin ne iş yaptıklarını bilmeleri, herkesin birbirleriyle olan muhabbbetleri, şehrin çok kalabalık olmaması yeterli nedenlerden birkaçı.

Bu arada Türkiye’de sıralamaya giren diğer şehirleri de belirtelim.

Sırayla Afyonkarahisar, Bayburt, Kırıkkale, Kütahya, Çankırı, Düzce, Uşak, Siirt, Şırnak…

Nüfus yoğunluğu az olan illerimiz yani. 

Allah mutlu olabileceğimiz yerde yaşamayı nasip etsin.

Sağlıcakla kalın...